Gençlik ve Spor Bakanlığı, Altın Portakal Film Festivali'nde yaşanan FETÖ skandalı sonrasında festivalden desteğini geri çekme kararı aldı. Bakanlık, "Kanun Hükmü" adlı belgeselde FETÖ terör örgütü propagandasının yapıldığı gerekçesiyle, festivalin gerçekleşeceği Antalya Spor Salonu'nun tahsisini iptal etti.

Adana'dan yürekleri dağlayan haber: Anne ve bebeği can verdi Adana'dan yürekleri dağlayan haber: Anne ve bebeği can verdi

GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI, FETÖ SKANDALIYLA SARSILAN ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ'NE DESTEĞİNİ GERİ ÇEKTİ

Bakanlık, resmi sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, "Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde, belgesel yarışması kategorisinde yer alan "Kanun Hükmü" adlı belgeselde FETÖ terör örgütü propagandası yapıldığı tespit edilmesi üzerine, festivalden desteklerimizi çekiyoruz. Belgeselde FETÖ propagandasına izin verilmesi nedeniyle, Antalya Spor Salonu'nun tahsisini de iptal etmiş bulunmaktayız." ifadelerini kullandı.

"PROVOKASYONUN BİR PARÇASI OLMAYACAĞIZ"

Açıklamada, "Bakanlığımız, Türk milletinin 15 Temmuz'daki kahramanca mücadelesinin anlamını saptırmaya yönelik, sanatın provokasyon aracı olarak kullanılmasına karşı kesin bir tavır alacaktır." denildi.

OLAYIN DETAYLARI

Kültür ve Turizm Bakanlığı daha önce, 60'ıncısı düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde, belgesel yarışması kategorisinde yer alan "Kanun Hükmü" adlı belgeselde FETÖ propagandası yapıldığını açıklamıştı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmişti: "Bir etkinlikte, sanatın gücü kullanılarak FETÖ terör örgütünün propagandasının yapılması son derece üzücüdür. Bakanlığımız, Türk milletinin 15 Temmuz'daki kahramanca mücadelesinin anlamını sulandırmak ve sanatın provokasyon aracı olarak kullanılmasına izin vermemek için Antalya Altın Portakal Film Festivali'nden çekilmeye karar vermiştir."

Editör: İsa Aslantaş