Belçika futbolunda, Anderlecht ile Genk arasındaki mücadelede Video Yardımcı Hakem (VAR) sisteminin hatalı bir karara imza attığı iddiasıyla gündeme gelen skandal bir durum yaşandı.

Belçika mahkemesi, VAR'ın maçın kaderini etkileyen yanlış bir karar verdiğine hükmederek, karşılaşmanın tekrarlanmasına karar verdi.

GENK'İN PENALTI GOLÜ VAR TARAFINDAN İPTAL EDİLDİ

23 Aralık 2023 tarihinde Lotto Park'ta gerçekleşen mücadelede, Genk'in Bryan Heynen tarafından kazanılan penaltısı büyük bir tartışma yarattı.

Heynen'in vuruşunu kaleci sekti, ardından Sor'un ağlara yolladığı topun VAR incelemesinde ofsayt olduğu belirlendi ve gol geçersiz sayıldı.

Galatasaray Oyuncusu Kerem Aktürkoğlu, Trafikte Saldırıya Uğradı! Galatasaray Oyuncusu Kerem Aktürkoğlu, Trafikte Saldırıya Uğradı!

MAÇIN GİZLİ KAHRAMANI FADERA, AMA KARAR DEĞİŞTİ

Maçın 70. dakikasında Fadera'nın attığı golle Genk 1-0 öne geçti. 74. dakikada Leoni ve 90. dakikada Dreyer'in attığı gollerle Anderlecht maçı 2-1 kazandı.

Genk yönetimi, hakem ve VAR'ın yanlış karar aldığına dair iddialarla savcılığa başvurarak yargı kararı bekledi.

YAPILAN SORUŞTURMA SONUCUNDA ŞOK EDİCİ KARAR: MAÇ TEKRAR OYNANACAK

Yapılan detaylı soruşturma sonucunda ortaya çıkan yeni bir gerçek, Anderlecht'li bir oyuncunun ofsayt olmamasına rağmen VAR kararı nedeniyle golün iptal edildiği yönündeydi.

Bu çarpıcı gelişme üzerine Belçika mahkemesi, maçın tekrar oynanmasına hükmetti.