Yargıtay'dan Dönüm Noktası: WhatsApp Mesajları Artık Delil Olarak Geçerli Yargıtay'dan Dönüm Noktası: WhatsApp Mesajları Artık Delil Olarak Geçerli

6 Şubat felaketlerinin ardından geçen bir yılın eşiğinde, NASA'nın depremlerden en fazla etkilenen Antakya'dan elde ettiği görüntüler, hala devam eden acıyı bir kez daha gözler önüne serdi.

Bu çarpıcı görüntüler, felaketin boyutunu bir kez daha hatırlatırken, 6 Şubat sonrasında on binlerce evin karanlığa gömüldüğü acı bir gerçeği yansıttı.

50 BİN VATANDAŞ YAŞAMINI YİTİRDİ

6 Şubat 2023'te Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen depremler, 7.7 ve 7.6 büyüklükleriyle ülkeyi sarstı.

Kahreden felaketlerde 50 binden fazla vatandaş hayatını kaybederken, bölge adeta bir felaketin pençesine düştü.

ANTAKYA'NIN ÖNCE VE SONRA GÖRÜNTÜLERİ

Depremin üzerinden tam 11 ay geçmesine rağmen, sosyal medyada ortaya çıkan görüntüler hala gündemden düşmüyor.

Veri bilimcisi Yohan Iddawela, sosyal medya platformu X'te depremden önce ve sonra çekilmiş Antakya görüntülerini paylaşarak dikkat çekti.

"ELEKTRİK KESİNTİLERİNİ NASA VERİLERİYLE GÖRSELLEŞTİREBİLİYORUZ"

Iddawela, paylaşımında 6 Şubat 2023'teki felaketle ilgili bilgiler verirken, NASA'nın küçültülmüş gece lambası verilerini kullanarak elektrik kesintilerinin etkilerini görselleştirebildiklerini belirtti. Felaketin yıkıcı etkilerini gözler önüne seren bu veriler, bölgedeki toplulukların yaşadığı zorlukları bir kez daha vurguladı.