Son dönemde turistlere yüksek fiyatlarla ürün satma girişimleri, Türkiye'nin gündeminde geniş yer buluyor.

Bu tür olaylara bir örnek de Antalya'da yaşandı. Bir turist, Türk vatandaşlarına normalde 55 TL'ye satılan bir paket sigaranın kendisine 116 TL'ye satılmak istendiği anları kayda aldı ve sosyal medya hesabından paylaştı.

SİGARADA FİYAT FARKI

Videonun başlangıcında, markete giren bir Türk vatandaşı, sigarayı normal fiyatı olan 55 TL ödedi. Ancak hemen ardından aynı esnaftan sigara isteyen turistten tam 116 TL talep edildi.

Esnaf, turiste yüksek fiyat uyguladığını kabul etti ve "Biz turiste ayrı fiyat veriyoruz, söyleme. Sana da vermezdim ama gönül için oldu. Sana da verdiğime sonradan pişman oldum" dedi.

OLAY SOSYAL MEDYADA GÜNDEMDE

Bu skandal anlar turistin cep telefonu kamerası tarafından kaydedildi ve sosyal medyada hızla yayıldı. Birçok insan bu haksız fiyatlandırmaya tepki gösterdi.

ESNAFA 21 BİN 936 LİRA CEZA

Olayın patlak vermesinin ardından Antalya Valiliği, konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, turiste yüksek fiyatla sigara satmaya çalışan esnafa 21 bin 936 TL idari para cezası uygulandığı belirtildi.

Kâşgarlı Mahmud ve Divanu Lügati't Türk: 950 Yıllık Miras Kâşgarlı Mahmud ve Divanu Lügati't Türk: 950 Yıllık Miras

Antalya Valiliği açıklamasında, "Bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada yer alan 'Antalya'da bir Türk esnaf, 55 liralık sigarayı turistlere 116 TL'ye satmaya çalıştı.' başlıklı haberler ve paylaşımlar üzerine yapılan araştırmalar sonucu ilgili iş yeri ve esnaf tespit edilmiş olup, 21.936 TL idari para cezası uygulanmıştır." ifadelerine yer verildi.