Antifriz Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Antifriz fiyatları, araç sahiplerin merak ettiği konular arasında yer alır. Isı transferi sırasında suyun donma noktasını düşürdüğü, kaynama noktasını yükselttiği için önemlidir. Antifriz sayesinde su 0 derece donmaz ve 100 dereceye geldiğinde kaynamaz. Kış aylarında donma, yaz aylarında da hararet önlenmiş olur.

Antifrizle motorun donma ve hararetten dolayı zarar görmesi önlenir. Korozyon ve pas gibi durumlar görülmez. Yani motorun verimliliği artar. Ancak tüm bunlar, iyi bir antifrizle mümkündür. Bu yüzden antifriz seçiminde dikkatli olunmalıdır.

Antifriz Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Antifriz seçerken, eski antifriz göz önünde bulundurulmalıdır. Aynı model olmadığında kullanılamaz ya da verim alınamaz. Özellikler de göz ardı edilmemelidir. Renk uyumu, türü ve daha birçok nokta göz önünde bulundurulmalıdır. Araçların kullanım kılavuzunda muhakkak antifriz tavsiye yer alır. Kılavuz okunmalı ve tavsiye edilen antifriz tercih edilmelidir.

Antifriz Türü

4 çeşit antifriz bulunur. Bunlar; inorganik, organik, hibrit organik ve nitritli organiktir. İnorganik antifriz, parlak yeşil renktedir. Ömrü ortalama 2 yıldır. Organik antifrizin birçok rengi bulunur. Silikat ve fosfat içermediğinden dolayı korozyonu yüksek oranda önleyemez. Ömrü ortalama 5 yıldır.

Hibrit antifriz, dört renkten oluşur. İnorganik ve organik antifrizin karışımıdır. Nitritli organik antifriz ise uzun süre yol yapan araçlarda ya da iş makinelerinde kullanılır. 1 milyon kilometreye kadar kullanılabilir. Diğer antifrizlere göre fiyatı yüksektir.

Araçlarda hangi antifrizin kullanılacağı muhakkak yazar. Önerilen antifriz kullanılmalıdır. Kılavuz yoksa özellikler baz alınarak tercih yapılmalıdır.

Renk Uyumu

Antifrizler dört temel renk bulunur. Bunlar; kırmızı, turuncu, mavi ve yeşildir. Japonya’da üretilen araçlarda kırmızı tercih edilir. Avrupa ve diğer bölgelerde üretilen araçlarda ise yeşil ve mavi kullanılır. Amerikan üretimi otomobillerde ise turuncu veya yeşil tercih edilir. Antifriz renkleri, performansı göstermede etkilidir. Kırmızı renk antifriz genellikle en iyisidir. Yeşile göre daha kaliteli, maviye göre ise daha uzun ömürlüdür.

Kalite

Antifrizlerin kalitesini belirleyen birçok etken var. İçeriği ve ömrü, bu etkenlere örnek verilebilir. Antifriz, doğru şartlarda üretilmelidir. Motorun verimini arttırmalı, zarar vermemelidir. Kullanım ömrü uzun olmalıdır. Bu yüzden kırmızı renkli ya da inorganik olan antifrizler otomobillerde tercih edilir.

Karıştırma

Farklı renk ve markalardaki antifrizlerin karışımı sık karşılaşılan bir durumdur. Ancak antifrizler karıştırılmış ise kesinlikle alınmamalıdır. Çünkü yeni bir karışım oluşur. Bu da motorda tortuların oluşmasına ve veriminin azalmasına neden olur.

Donma Derecesi

Antifrizler donma noktasını düşürerek kışın büyük avantaj sağlar. Kaliteli bir antifriz donma noktasını -37 dereceye kadar düşürür.

Konsantrasyon

Konsantre antifrizler birçok kişi tarafından kullanılır. Maliyeti yüksek olsa da birçok avantaj sağlar. Konsantre özellikli antifrizler, motorun uygun soğutma derecesini belirlemeyi sağlar.

Sızıntı Kontrolü

Motordaki sızıntıların önlenmemesi, motor verimini azaltır. Ayrıca antifrizin çalışmasını zorlaştırır. Bu yüzden antifrizler sızıntıyı önler ve yüksek verim sağlar.

Geri Dönüşüm

Antifriz kapları ve kapakları, geri dönüştürülebilir olmalı. Ayrıca antifriz ve ambalajları doğaya zarar vermemelidir. Tüm bu özellikler, kaliteli bir antifrizde bulunur. Dolayısıyla antifriz alırken bu özelliklere dikkat edilmelidir. Oto Süper Market, bu konuda araç sahiplerine birçok avantaj sağlar. BMW yedek parça ve diğer hizmetlerinde kaliteden taviz vermez. Siz de güvenilir bir yerden antifriz almak istiyorsanız web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

UEFA KADINLAR AVRUPA ŞAMPİYONASI İZLE: Türkiye - Macaristan maçı saat kaçta, hangi kanalda? UEFA KADINLAR AVRUPA ŞAMPİYONASI İZLE: Türkiye - Macaristan maçı saat kaçta, hangi kanalda?