Avustralya'da yaşanan sıra dışı bir olayda, 80'li yaşlarındaki bir adam, Southern Cryonics şirketi tarafından kriyobiyokonservasyona tabi tutuldu. Bu işlem, kişinin ölümü takiben, bedeninin sıvı nitrojen kullanarak çok düşük sıcaklıklara soğutulması ve gelecekte yeniden canlandırılabilme ihtimaline karşı korunması anlamına geliyor.

STRESLİ SÜREÇ, TİTİZ ÇALIŞMA GEREKTİRİYOR

Şirket sahibi Philip Rhoades, işlemin oldukça stresli olduğunu ve her şeyin kusursuz bir şekilde işlemesi gerektiğini vurguladı. Rhoades, "Başarılı bir kriyobiyokonservasyon işlemi için her şeyin planlı ve titizlikle yapılması gerekiyor. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir," dedi.

Dışişleri Bakanlığı: BMGK'nın ateşkes kararı önemli bir adım Dışişleri Bakanlığı: BMGK'nın ateşkes kararı önemli bir adım

SÜREÇ NASIL İŞLEDİ?

12 Mayıs tarihinde hayatını kaybeden ve ismi açıklanmayan 80'li yaşlardaki adamın bedeni, ölümünün hemen ardından hastanenin soğuk odasına taşındı. Burada buzla paketlenen ve Cenaze İşleri Müdürlüğü'ne götürülen beden, uzmanlar tarafından özel bir sıvı ile korunarak hücrelerinin zarar görmesi engellendi.

Daha sonra kuru buzla kaplanan beden, -80 santigrat dereceye kadar soğutuldu. Son aşamada ise Southern Cryonics'in Holbrook tesisine getirilen beden, vakum saklama bölmesi görevi gören özel bir tanka yerleştirilmeden önce -200 santigrat dereceye kadar soğutuldu.

HAYATA DÖNME UMUDU BEDELİ 160 BİN DOLAR

ABC News'in haberine göre, yaklaşık 10 saat süren bu işlem, kişinin gelecekte yeniden canlandırılabilme şansını artırmayı amaçlıyor. Southern Cryonics, bu sıra dışı hizmet için ilk müşterisinden 160 bin dolar talep etti.

Kriyobiyokonservasyon, bilimsel açıdan hala tartışmalı bir konu olsa da, bazı insanlar bu yöntemin gelecekte insan ömrünü uzatma ve hatta ölüleri diriltme potansiyeline sahip olduğuna inanıyor.

Editör: İsa Aslantaş