KAHREDEN SON! Adana'da 4 kişilik ailenin yok olduğu kaza kamerada KAHREDEN SON! Adana'da 4 kişilik ailenin yok olduğu kaza kamerada

Ayasofya Camii'nin Yeniden İbadete Açılması
Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethinden sonra sembol haline gelen Ayasofya Camii, 86 yıl süren müze olarak kullanımın ardından, 10 Temmuz 2020'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yeniden ibadete açıldı. Bu karar, Danıştay 10. Dairesi'nin, Ayasofya'nın 1934'te müzeye dönüştürülmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesiyle mümkün oldu.

İlk Cuma Namazı 86 Yıl Sonra
24 Temmuz 2020'de, Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilen Ayasofya Camii, 86 yıl aradan sonra ilk cuma namazına ev sahipliği yaptı. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı ve binlerce kişi bu tarihi anı paylaşmak için camiye akın etti. Açılışa 350 bin kişinin katıldığı belirtildi.

Ziyaretçi Görüşleri
Ayasofya'nın manevi önemini vurgulayan ziyaretçilerden biri olan Duygu Çiçek, "Burayı ziyarete geldik. Müzeyken de sık sık geldik, camiye dönüştüğünde de ziyaret etmeye devam ettik. Burası çok güzel bir manevi duyguya sahip," dedi.

Serdar Çörtük ise, "İstanbul'un gezilip görülmesi gereken yerlerinden biri Ayasofya. Burası vatanımızın bir parçası. Buranın tekrar ibadete açılması bizim için büyük bir mutluluk," şeklinde konuştu.

Ziyaretçi Yorumları
İbrahim Türkmen, "Ayasofya'nın tekrar ibadete açılması bizleri son derece mutlu etti. Bu tarihi mirası görmek benim için büyük bir gurur," ifadelerini kullandı.

Nebahat Ak, "Tarihi değerlerimiz çok özel. Ayasofya'nın tekrar ibadete açılmasıyla gurur duyuyorum," diye konuştu.

Mustafa Naz ise, "İlk defa geldim ve burası gerçekten çok özel bir yer. Herkesin burayı görmesini isterim," dedi.

Bu önemli tarihi olay, Ayasofya Camii'nin kültürel ve manevi önemini vurgulayarak, ziyaretçilerin de gözünde ayrı bir değer kazanmış durumda.


 

Editör: Haber Editörü