Bilgin, daha sonraki soruya verdiği yanıtta, "Sözleşmeliler listenin ilk sırasında, ikinci sırada geçici işçiler sorunu var, EYT ve diğerleri var" ifadelerini kullandı.

"ARALIK'TA ŞARTLAR YENİDEN DEĞERLENDİRİLECEK."

Bilgin konuşmasının devamında ise asgari ücretle ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: "Kümülatif olarak bakarsak yüzde 94'e varan bir zam yaptık. oldukça yüksek bir artıştır. Enflasyonist ortamda çalışanları koruyan bir düzenlemedir. Aralık'ta şartlar yeniden değerlendirilecek."

ASGARİ ÜCRET 5500 LİRA OLDU

Öte yandan Asgari Ücret Tespit Komis-yonu’nun çarşamba gününden bu yana süren çalışmaları tamamlandı. 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak yeni asgari ücret Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ve Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’ın katıldığı toplantıyla kamuoyuna duyuruldu. Toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, net asgari ücretin yüzde 30 artışla 5 bin 500 lira olarak belirlendiğini açıkladı. Asgari ücret daha önce 4 bin 235 liraydı.

Erdoğan, “İşçi başına devlet, işverenlere 100 lira destek verecek. Bu yapılan, ara artış. Asıl asgari ücret tespitini yılbaşında gerçekleştireceğiz” dedi.

Yılbaşında yapılan düzenlemeyle asgari ücretin vergi dışı bırakıldığını, bu uygulamanın tüm ücretlerde asgari ücrete kadar olan tutar için geçerli olduğunu hatırlatan Erdoğan, şimdi asgari ücrete yapılan ara zam da vergi dışı kalacağı için, kamu çalışanlarının maaşlarına ortalama 300 liralık bir artışın yansıyacağını ifade etti. Erdoğan kamu çalışanlarının maaşlarına ve memur emekli aylıklarına yüzde 40’ın üzerinde artış yapılarak enflasyon farkı verileceğini de hatırlattı. Enflasyonun küresel bir sorun olduğunun altını çizen Erdoğan, “Her bir insanımızın refah kaybını telafi edecek tedbirleri aldık, almaya devam ediyoruz. İstihdamın gerilemesine müsaade etmedik. Çalışanları hayat pahalılığı karşısında destekliyoruz” dedi. Bilgin de, “Enflasyon gelir dağılımını bozuyor. Çalışanlar enflasyon karşısında kendi gelirlerini düzenleyemediği için sosyal devlet devreye giriyor. Enflasyonun emekçiler üstündeki baskısını kaldıracağız” diye konuştu. Öte yandan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun, temmuz ayından itibaren geçerli olacak yeni asgari ücrete ilişkin kararı dün Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kaynak: Milliyet

Rabia Birsen Güvercin kimdir, kaç yaşında ve nereli? Ne kadar kazandı? Rabia Birsen Güvercin kimdir, kaç yaşında ve nereli? Ne kadar kazandı?