Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, enerjide arz güvenliğini sağlama, dışa bağımlılığı azaltma ve 2053 net sıfır emisyon hedeflerine ulaşma hedefi doğrultusunda çevreye duyarlı politikalar üretmeye devam ediyor. Bu politikaların temelini ise enerji verimliliği oluşturuyor.

Bakanlık, sunduğu hizmetin kalitesini düşürmeden ve sosyal refahı olumsuz etkilemeden bir enerji verimliliği stratejisi geliştirdi. Bu kapsamda 2030 yılına kadar enerji tüketiminin %16 azaltılması ve 100 milyon ton emisyon azaltımına katkıda bulunulması hedefleniyor.

KAMU BİNALARINDA %30 TASARRUF HEDEFİ

Enerji Verimliliği Stratejisi ve Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı'nda kamu binaları ve sokak aydınlatmaları da önemli bir yer tutuyor. Kamu binaları için 2023 yılına kadar %15 tasarruf hedefi belirleyen bakanlık, bu sayede kamu binalarının enerji faturalarında yıllık 1,1 milyar liralık tasarruf sağladı. 2024'ten itibaren ise tasarruf hedefi 2 katına çıkarılarak 2030 yılına kadar %30'a ulaşılması hedefleniyor.

SOKAK AYDINLATMALARINDA LED'E GEÇİŞ

Sokak lambalarında da kapsamlı bir LED'e geçiş programı başlatıldı. 2030 yılına kadar genel aydınlatmada 1,2 milyon LED armatür kurulumu sağlanacak. Bu programda elektrik dağıtım şirketleri ve yerel yönetimlerle koordineli çalışılacak.

BAKAN BAYRAKTAR: "ENERJİ VERİMLİLİĞİNİ TEŞVİK EDECEĞİZ"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, bakanlığının verimlilik alanında yürüttüğü faaliyetleri değerlendirirken şunları söyledi:

Özgür Özel'den sokak hayvanları teklifine eleştiri: Uyutmak katletmektir Özgür Özel'den sokak hayvanları teklifine eleştiri: Uyutmak katletmektir

"Enerji verimliliği öncelikli gündem maddelerimizden biri. Enerji planlamalarımızda bu konu önemli bir yer tutuyor. Her alanda enerji verimliliğini teşvik edeceğiz. Bu alanda yeni yatırımları destekleyeceğiz. 2030 yılı için ortaya koyduğumuz hedefleri gerçekleştirmek için ilgili bakanlıklarla aktif olarak çalışıyoruz."

Bu çalışmalar ışığında, Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığını azaltması, emisyonlarını düşürmesi ve milli ekonomiye katkıda bulunması bekleniyor.