Balıkçı, tuttuğu 66 santimlik balığı temizlemek için eline bıçağını aldı, karnını yardı. Ancak balığın karnından çıkanı görünce hayrete düştü.

Bu olayı, medya ile paylaşan balıkçı, yaban hayatı araştırmacılarını da şaşkına çevirdi. Daha önce hiç kimse böylesine bir şey görmemişti.

salmo-trutta-ozeaneum-stralsund-hbp-ytk5

OLAĞANÜSTÜ KEŞİF: BALIĞIN KARNINDAN ÇIKAN DENİZ YILANI

Balıkçı, tuttuğu 60 santimlik balığı temizlemek için eline bıçağını aldı, karnını yardı. Ancak balığın karnından çıkanı görünce şaşkına çevirdi. Bu olağanüstü bulgu, bilim açısından inanılmaz bir zafer olarak damgalandı. Batı Avustralyalı Daniel George, geçen yılın ağustos ayında, Port Hedland kıyısının yaklaşık 40 kilometre açığında bu keşfi yaptı ve yakın zamanda görüntüleri sosyal medyada paylaştı. George, basına kendisinin ve sorduğu diğer uzmanların hiç böyle bir şey görmediğini söyledi.

203f280133dc2b8df5c157e779de4cd8-smuk

YAKALANMADAN KISA BİR SÜRE ÖNCE YEDİ: İNANILMAZ BİR BESLENME OLAYI

66 santimetrelik etkileyici bir mercan alabalığı olan söz konusu balığın, yakalanmadan kısa bir süre önce yılanı yediğine inanılıyor.

Deniz yılanları, kaplan köpekbalıkları gibi diğer hayvanların beslenmesinin büyük bir bölümünü oluştururken, araştırmacılar balıklarda bu tür bulgulara nadiren rastlıyor. George, "Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştim. Balıkçılık departmanlarındaki birkaç kişiye ve yerel balıkçılara sordum; hepsi hiç alabalık görmemiş ya da herhangi bir balığın karnında deniz yılanı görmemiş." dedi.

04d585e1-ab5b-11ee-b5df-1df2cc154d2-oopb

BİLİM DÜNYASINI ŞAŞIRTAN KEŞİF: DENİZ YILANI, BALIĞIN MIDESİNDE DURUYORDU

Deniz yılanları alanında doktorasını tamamlayan deniz araştırma bilimcisi Blanche d'Anastasi, alabalığın karnında bulunan hayvanın küçük elmas şeklindeki pulları nedeniyle boynuzlu bir deniz yılanı (Hydrophis peronii) olabileceğini öne sürdü.

Darwin merkezli d'Anastasi, resimlerin araştırma açısından büyük bir kazanç olduğunu ve aslında bilim adamlarının deniz yılanlarını ne yediği hakkında pek bir şey bilmediğini söyledi.

truite-fario-dans-la-sorgue-de-vell-itkb

İLGİNÇ DAVRANIŞLARI ORTAYA ÇIKIYOR

Blanche d'Anastasi, deniz yılanlarının Batı Avustralya'daki Shark Körfezi'ndeki kaplan köpek balıklarının en sevdiği yiyecek türlerinden biri olduğunu belirtti.

Toy Chest Yeni yıl indirimleri ile Tekerek'te müşterilerine hizmet veriyor! Toy Chest Yeni yıl indirimleri ile Tekerek'te müşterilerine hizmet veriyor!

Deniz yılanlarını yiyen büyük yabani balıkların kayıtlarının olduğunu ifade etti.

D'Anastasi, uzun zamandır büyük yırtıcı orfozların deniz yılanlarını yediğinden şüpheleniyordu ve bu keşfin bu teoriyi desteklediğini söyledi.

"HİÇ BÖYLE BİR ŞEY GÖRMEDİM": UZMANLARIN YORUMU

Besin ağının tam ortasında yer alan d'Anastasi, muhtemelen onları yemekten hoşlanan pek çok hayvanın bulunduğunu, bu durumun türlerin korunmasını, üzerinde çalışılmasını ve olası yaralananların rehabilitasyonunu daha da önemli hale getirdiğini söyledi.

Port Hedland'den gelen görüntülerden d'Anastasi, bunların onu şaşırttığını söyleyerek şunları söyledi;

"Hayır, hiç böyle bir şey görmedim. Yani edebiyatta resim gördüm ama büyük yağlı bir mercan alabalığının içinde hiç büyük yağlı bir deniz yılanı görmedim. Bu inanılmaz bir rekor" diye açıkladı ve ekledi "eğer halk bu kayıtları dikkatimize sunmasaydı, deniz yılanları hakkında bilmediğimiz süper ilginç şeyleri keşfetmeye devam etmezdik."

04dd2700-ab5b-11ee-afdf-ef149c7e8c9-kzso

DİKKAT: EN ZEHİRLİ YILANLAR ARASINDA

Araştırmacı, kıyıya vuran deniz yılanları konusunda Avustralyalıları uyardı, çünkü grup olarak dünyanın en zehirli yılanları arasında yer alıyorlar.

Uzman, bu yılanlara yaklaşmamaları ve uzmanları çağırmaları konusunda halkı uyardı.

Çünkü genellikle insanlara saldırmazlar ve sadece yaralı deniz yılanlarının karaya çıkabileceğini ekledi.