Kahramanmaraş Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği (KMESOB) Başkanı Ahmet Kuybu, esnafın destek kredileriyle ilgili olarak önemli bir açıklama yaptı. Başkan Kuybu, son günlerde depremzede esnaflar için sunulan hibe ve destek paketlerinin duyurulmasıyla birlikte, bazı oda başkanlarının üyelerini danışman firmalara yönlendirdiğini ve belirli bir ücret karşılığında hizmet sunduğunu dile getirdi.

DEVA Partili Karatutlu: "Depremin etkisi en az beş yıl sürecektir" DEVA Partili Karatutlu: "Depremin etkisi en az beş yıl sürecektir"

Başkan Kuybu, bu tür uygulamalara karşı esnaflara çağrıda bulunarak, "Hiçbir esnaf odası üyelerinden destek kredi başvurusu için ücret talep edemez ve herhangi bir danışmana yönlendiremez. Bu kayıtları almak, odalarımızın temel görevlerindendir." dedi.

Meslek odalarının asıl amacının esnaflara hizmet etmek olduğunu vurgulayan Kuybu, şunları söyledi: "Biz, esnaf ve sanatkarların öncü temsilcileriyiz. Esnaflarımızın işlerini kolaylaştırmak ve onlara hizmet etmek amacıyla bu görevlerde bulunuyoruz. Herhangi bir ticari amaç güdülmüyor. Son zamanlarda destek kredilerinin duyurulmasıyla birlikte, bazı oda başkanlarının bilgimiz dışında üyelerini danışman firmalara yönlendirdiğini ve 'kesin krediniz çıkacak' gibi boş vaatlerde bulunarak zor günler geçiren esnaflarımızı umutlandırdıklarını gördük."

Zor zamanlardan geçen esnaf ve sanatkarlara yardımcı olmak amacıyla, destek başvurularını yapmaları için gerekli bilgilendirmeleri yaptıklarını hatırlatan Kuybu, hiçbir esnaf odasının üyelerinden destek kredi başvurusu için ücret talep etmediğini ve danışmanlara yönlendirmediğini vurguladı. Başkan Kuybu, "Bu hizmeti odalarımızın temel görevi olarak kabul ediyoruz. Eğer üyelerimiz bu hizmeti odalarımızdan alamazlarsa, esnaf ve sanatkarlar odaları birliği bünyesinde bulunan sicil destek ekibi yardımcı olacaktır. Biz, işlerinizi kolaylaştırmak için buradayız." dedi.