İstanbul Beylikdüzü'nde, Sosyal Güvenlik Kurumu'nu (SGK) yaklaşık 5 milyon TL zarara uğratan sahte reçete düzenleme operasyonu büyük bir başarıyla sonuçlandı. Bu operasyon kapsamında, aralarında doktor ve eczacıların da bulunduğu 18 şüpheli tutuklandı.

KAPSAMLI SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü titiz soruşturma, SGK'ye fatura edilen ve kamu zararına yol açan yüksek miktarda sahte reçete iddialarını mercek altına aldı. Soruşturma, SGK başmüfettişlerinin detaylı raporlarına dayanarak ilerledi. Bu raporlar, Beylikdüzü Devlet Hastanesi'nde görev yapan doktorlar ve bazı eczacıların, tahlil yapılmaksızın mali değeri yüksek ilaçları sahte reçetelerle yazdıklarını ve bunların SGK'ye yüksek miktarda fatura edilerek kamu zararına yol açtığını ortaya koydu.

DETAYLI İNCELEMELER VE TESPİTLER

Soruşturma sürecinde, şüphelilerin banka hesap hareketleri, HTS kayıtları, kargo bilgileri ve İstanbul genelinde ele geçirilen yasa dışı ilaçlara yönelik incelemeler yapıldı. Bu incelemeler, hastalar adına yüksek miktarda ilaç reçetesi düzenlenen tarihlerde, bu bireylerin hastane çevresinde olmadıklarını gösteren telefon baz istasyonu kayıtlarını da içeriyordu. Ayrıca, kamera kayıtları üzerinden yapılan tespitlerde, bir eczacı kalfasının, doktorların sekreterleri ile iş birliği yaparak sahte reçete düzenleme işlemleri gerçekleştirdiği belirlendi.

YASA DIŞI İLAÇLAR VE SAHTE REÇETELER

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapılan incelemelerde, daha önce ele geçirilen yasa dışı ilaçların seri numaraları ile Beylikdüzü Devlet Hastanesi'nde düzenlenen sahte reçetelerdeki ilaçların seri numaralarının uyuştuğu tespit edildi. Bu bulgular, sahtecilik faaliyetlerinin geniş bir ağı ve derin bir planlamayı içerdiğini gözler önüne serdi.

OPERASYON VE TUTUKLAMALAR

Araştırma: Oruç Diyetinde Ölüm Riski Yüzde 91 Artıyor! Araştırma: Oruç Diyetinde Ölüm Riski Yüzde 91 Artıyor!

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla, "suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "rüşvet", "resmi belgede sahtecilik" ve "örgütlü şekilde nitelikli dolandırıcılık" suçlamalarıyla 40 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. İstanbul ve Düzce'de düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda, kamu hastanelerinde görev yapan 4 doktorun da aralarında bulunduğu 39 zanlı gözaltına alındı. Şüphelilerden birinin zaten cezaevinde olduğu belirlendi.

YARGI SÜRECİ

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden 3 doktor ve eczacılar dahil 18'i tutuklanırken, 21 zanlı adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Bu operasyon, SGK'ye yönelik sahte reçete düzenleme suçlarına karşı verilen mücadelenin ne kadar ciddi ve kapsamlı olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.