Tokat ilinde bazı hayvancılık işletmelerinde şap hastalığı tespit edilmesi üzerine, Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından alınan kararla, kent genelindeki hayvan pazarları geçici olarak kapatıldı.

Hüzünlü Bayram: Malatya'da Depremin İzleri Mezarlıkta Hüzünlü Bayram: Malatya'da Depremin İzleri Mezarlıkta

HAYVAN PAZARLARI TEDBİR AMACIYLA KAPATILDI

Tokat İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak, "İlimize komşu Sivas, Yozgat, Ordu illerinde görülen şap hastalığı mihrakları nedeniyle hayvan satış yerleri kapatılmıştı. Son günlerde ilimizde de hastalığın birkaç hayvancılık işletmesinde görülmesi, yapılan filyasyon çalışmasında kaynağın hayvan pazar yerleri olması nedeniyle 2023/03 sayılı İl Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyonu kararı ile il genelindeki tüm hayvan pazaryerlerimiz 17 Ocak 2024 tarihinden itibaren tedbir amacıyla 2’nci bir emre kadar kapalı kalacaktır" ifadelerini kullandı.

KOMİSYON KARARI: TEDBİR AMACIYLA GEÇİCİ KAPATMA

İl genelindeki hayvan pazarlarının 2'nci bir emre kadar kapatılmasının, şap hastalığına karşı alınan bir tedbir olduğunu belirten Şahin, bu süre zarfında gerekli önlemlerin alınarak hastalığın yayılmasının önüne geçileceğini ve hayvan sağlığına yönelik önemli adımların atılacağını vurguladı.

Şu ana kadar tespit edilen şap hastalığı vakalarının kontrol altına alınması için ilgili ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Tarım ve Orman Müdürü, hayvan sahipleri ve işletmelerin bu süreçte gerekli hijyen kurallarına titizlikle uymalarının önemine vurgu yaptı.