Dünyaca ünlü havacılık devi Boeing'in parçaları, artık Kahramanmaraş'ta üretiliyor!

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Kahramanmaraş'ta kurduğu "TUSAŞ Havacılık Yapısalları Üretim Tesisi" ile bölgeye yatırım yapıyor ve yeni bir umut ışığı yakıyor.

DEPREM SONRASI YENİDEN YAPILANMA VE KALKINMADA ÖNCÜ ROL

6 Şubat 2023'te yaşanan yıkıcı depremlerin ardından bölgenin kalkınmasına katkıda bulunmak için harekete geçen TUSAŞ, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) ile iş birliği yaptı. Bu iş birliğinin meyvesi olarak "TUSAŞ Havacılık Yapısalları Kahramanmaraş Üretim Tesisi" geçtiğimiz aylarda açıldı ve şimdi tam gaz üretime devam ediyor.

Fotograf 1 15

TESİS ZİYARET EDİLDİ VE ÜRETİM SÜREÇLERİ PAYLAŞILDI

TUSAŞ, tesisinin devam eden çalışmaları ve üretimle ilgili bilgileri paylaşmak için 24 Mayıs 2024 tarihinde Kahramanmaraş Tesisleri'nde bir toplantı düzenledi. Toplantıya TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rafet Bozdoğan, Tuğgeneral Emin Mehmet Terzioğlu, Türkoğlu Kaymakamı Mustafa Nevzat Mercan, KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Buluntu, TUSAŞ Üretim Operasyonları Direktörü Fatih Uysal, Büyükşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Mehmet Beşen, Türkoğlu Belediye Başkanı Mehmet Karaca, Dulkadiroğlu Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Yıldız, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı (TSKGV) Kahramanmaraş İl Başkanı Rüstem Özen, Kahramanmaraş Sanayici ve İş Adamları Derneği (KASİAD) Başkanı Sıddık Ciğer ve TSKGV ve TUSAŞ yetkilileri katıldı.

Toplantıda protokol üyeleri tesisi gezerek üretim süreçlerini yerinde inceledi. Üretim hatları, kalite kontrol bölümleri ve mühendislik ofislerinde yapılan detaylı incelemelerde, TUSAŞ yetkilileri tarafından yapılan sunumlarla tesisin işleyişi hakkında kapsamlı bilgiler verildi.

Kahramanmaraş'ta Elektrik Akımına Kapılan Çiftçi Hayatını Kaybetti Kahramanmaraş'ta Elektrik Akımına Kapılan Çiftçi Hayatını Kaybetti

Fotograf 2 7

KAHRAMANMARAŞ YENİ BİR DÖNEME GİRİYOR

KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Buluntu, toplantıda yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

"Bu tesis, deprem sonrası yeniden yapılanma sürecinde hem ekonomik hem de moral açıdan büyük bir öneme sahip. TUSAŞ'ın burada gerçekleştirdiği yatırımlar, bölgenin kalkınması ve halkın geleceğe daha umutla bakması açısından kritik bir rol oynuyor. TUSAŞ'ın yatırım hamlesi, şehrimizin uluslararası düzeyde rekabet edebilir hale gelmesine büyük katkı sağlayacak.

Ayrıca bu tesis, Türk mühendisliğinin ve üretim gücünün bir simgesi olacak. Burada üretilen her parça, dünya havacılık sektöründe Türkiye'nin adını gururla temsil edecek. Kahramanmaraş, sanayi ve ticaret alanında bu vizyon proje ile artık yeni bir döneme girmiştir."

KAHRAMANMARAŞ HAVACILIK VE UZAY SANAYİ A.Ş. KURULUYOR

Toplantı sonrası TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rafet Bozdoğan ve TUSAŞ Üretim Operasyonları Direktörü Fatih Uysal, KMTSO'yu ziyaret ederek Başkan Mustafa Buluntu, Başkan Yardımcısı Hikmet Gümüşer ve Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Fatih Dertli ile bir araya geldi.

Toplantıda, TUSAŞ ortaklığında yakın zamanda kuruluşu gerçekleştirilecek Kahramanmaraş Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. için ana sözleşme özelinde istişareler gerçekleştirildi ve nihai görüşmeler yapıldı.

Editör: İsa Aslantaş