Kütüphanenin En’leri Ödüllendirildi Kütüphanenin En’leri Ödüllendirildi

Kocaeli'nin Başiskele ilçesinde yer alan Parsık Mağarası, benzersiz damlataş oluşumları ve doğal iklimi ile gözleri kamaştırıyor.

Aksığın Mahallesi'nde bulunan bu mağara, içerdiği zengin damlataş şekilleriyle büyüleyici bir cazibe sunuyor.

bu-magara-gorenleri-kendine-hayran-birakiyor-yazin-soguk-kisin-sicak1

Şehir merkezine 30 kilometre, Başiskele'ye ise 20 kilometre uzaklıkta konumlanan mağara, doğanın olağanüstü güzellikleriyle adeta büyülüyor. İçinde sarkıt, dikit, sütun ve soğan şeklinde damlataş oluşumları bulunan Parsık Mağarası, yazın serinlik, kışın ise sıcaklık sağlayarak doğal bir iklim oluşturuyor.

KEŞFİ AMATÖR DOĞA TUTKUNLARINA AİT

Başiskele Kaymakamlığı Proje Koordinasyon Merkezi Direktörü Emin Öztürk'e göre, Yuvacık Barajı Havzası'nda çeşitli boyutlarda altı mağara bulunuyor ve bu mağaraları amatör doğa tutkunları keşfetmiş durumda. Bunların içinden üçü gezilmeye değer nitelikte.

bu-magara-gorenleri-kendine-hayran-birakiyor-yazin-soguk-kisin-sicak3

İki tanesi Beşkayalar Tabiat Parkı'nda yer alıyor. Birincisi Soğukpınar Veysel Candan Mağarası, burada 100-200 metre ilerledikten sonra göz alıcı bir 8 metrelik şelale sizi karşılıyor. Bu mağaradan elde edilen su, Başiskele ve Gölcük'ün yüksek bölgelerine içme suyu olarak sağlanıyor. Diğer mağara ise bu mağaranın 200 metre ötesinde yer alan Cirbin Ali Mağarası. Şu anda incelediğimiz mağara ise Parsık Mağarası.

bu-magara-gorenleri-kendine-hayran-birakiyor-yazin-soguk-kisin-sicak2

Aksığın ve Kazandere mahalleleri arasında yer alıyor ve yaklaşık 400 metre uzunluğunda. 150 metre sonrasında ise mağara içinde yol iki ayrı kol halinde devam ediyor. Mağara içerisinde yürünebilen kısımlar olduğu gibi, bazı alanlarda çömelerek veya sürünerek ilerlemek gerekebiliyor.

ZARAR GÖREN DAMLATAŞLAR

Doğa tutkunlarına doğal damlataş oluşumlarını gözlemleme fırsatı sunan mağaranın zenginlikleri Emin Öztürk tarafından vurgulanıyor.

Mağara içerisinde şu an gözlemlediğimiz damlataş oluşumları dikkat çekiyor. Ayrıca sarkıt, dikit ve soğan taşı şeklinde çeşitli oluşumlar mevcut.

bu-magara-gorenleri-kendine-hayran-birakiyor-yazin-soguk-kisin-sicak4

Bu sarkıtlar akvaryum ticareti yapanlar tarafından tahrip edilmiş. Damlataşları söküp alarak süs eşyası olarak kullanmışlar. Mağara içi oldukça serin, bize mağaradan soğuk bir hava üfliyor. Sıcaklık yaklaşık olarak eksi 2 derece seviyesinde. Temmuz ayının sonlarına yaklaştığımız bu günlerde, serinlemek isteyenler için burası harika bir alternatif sunuyor.

bu-magara-gorenleri-kendine-hayran-birakiyor-yazin-soguk-kisin-sicak6

Mağaranın en uygun ziyaret zamanı yaz ayları, ancak ziyaretçilerin mağarayı gezerken tam teçhizatlı olmaları gerekiyor; çünkü başlarını taşlara çarpmamak veya taşların düşmesi riski bulunuyor.

Mağaranın yanında yer alan dere, diğer mevsimlerde debisini artırabiliyor. Mağara içi suyla dolduğunda ziyaretçilere risk oluşturabileceğinden, buraya gelmeyi en çok yaz aylarında öneriyoruz.

bu-magara-gorenleri-kendine-hayran-birakiyor-yazin-soguk-kisin-sicak5