Türkiye'de Bursa'da gerçekleştirilen operasyonda, 1'inci yüzyıldan kalma olduğu tahmin edilen Aramice yazılı bir İncil bulundu. Piyasa değeri 10 milyon dolar olan bu İncil'in, ünlü kayıp Barnabas İncili olabileceği düşünülüyor.

İstanbul'da yaşayan bir kişinin elinde bulunduğu bilgisi üzerine Bursa Jandarma Komutanlığı harekete geçti. İncil'i kaçakçılara satmayı planlayan şahıs izlendi. İncil, alıcı tarafından değerlendirildiğinde 10 milyon dolarlık bir fiyat biçildi.

Erzincan toprak kayması nedir? Nasıl oldu? Ölü ve yaralı sayısı kaç? Erzincan toprak kayması nedir? Nasıl oldu? Ölü ve yaralı sayısı kaç?

Manisa ve İstanbul'dan gelen altı tarihi eser kaçakçısı, bir kafede İncil'i satın almak üzere pazarlık yaparken jandarma tarafından yakalandı. İncil'in, birinci yüzyıla ait ceylan derisi üzerine Aramice yazılmış olduğu ve içerisinde 'Hazreti İsa' figürleri bulunduğu belirtildi.

Operasyonda altı kişiden üçü tutuklandı, diğer üçü ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor. İncil'in kesin olarak kayıp Barnabas İncili olup olmadığını belirlemek için uzmanların yapacağı incelemenin sonuçları bekleniyor.

Rivayete göre Barnabas İncili, Hazreti İsa'nın yakınlarından biri tarafından yazılmış ve kaybolmuştu. Bu İncil'in 1981'de Hakkari'de bir mağarada bulunmasıyla gündeme gelmişti. Ancak bulunan İncil'in akıbeti ve nerede olduğu hala bilinmiyor. Uzman incelemeleri sonucunda, ele geçirilen İncil'in gerçekten Barnabas İncili olup olmadığı netlik kazanacak.