Bursa Uludağ Üniversitesi'nden Yenilikçi İnşaat Malzemesi Projesi

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Mardani liderliğinde yürütülen "Çimentolu Sistemlerde Kullanılabilen, Üstün Performanslı, Puzolanik Özelliğe Sahip, Çevre Dostu ve Ekonomik Polipropilen Esaslı Akıllı Liflerin Geliştirilmesi" projesi, inşaat sektöründe önemli bir gelişme olarak öne çıkıyor.

Proje, "Akıllı ve Yenilikçi Malzeme" kategorisi altında Araştırma Üniversiteleri Destek Programı (ADEP) kapsamında desteklenmeye değer görüldü. Proje ekibi, BUÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü'nden Prof. Dr. Ali Kara, Bursa Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden Dr. Öğr. Ü. Süleyman Özen ve BUÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Doktora Öğrencisi Yahya Kaya'dan oluşuyor. Proje, literatürde bulunan 12 farklı yaklaşımı kullanarak liflerin yüzey modifikasyonunu artırmayı hedefliyor. Bu sayede liflerin performansı önemli ölçüde artırılacak.

Ayrıca, projede yüzeyi modifiye edilmiş geri dönüştürülmüş liflere puzolanik özellik kazandırılması amaçlanıyor. Bu sayede daha verimli ve çevre dostu akıllı lifler üretilmesi planlanıyor. Projeyi yürüten Doç. Dr. Ali Mardani, patentlenebilir potansiyeli yüksek çevre dostu akıllı liflerin üretimini amaçladıklarını belirtti. Ayrıca, liflerin matrise daha iyi yapışmasını sağlayacak 12 farklı yüzey iyileştirme yöntemi kullanacaklarını ve puzolanik reaksiyonlarla boşluk hacminin azaltılmasını hedeflediklerini ifade etti. Bu sayede malzemede çatlak gelişiminin önleneceği ve daha dayanıklı malzemelerin üretileceği belirtildi. Proje, lifin matrisle olan aderansını artırarak mekanik ve dayanıklılık performansını iyileştirmeyi amaçlıyor.

20230906aw024378-4

Eğitimde Devrim: MEB, Yazılı Sınavlarda Çoktan Seçmeli Sorulara Geçiyor Eğitimde Devrim: MEB, Yazılı Sınavlarda Çoktan Seçmeli Sorulara Geçiyor

Kaynak: İHA