Esed rejimi, Rus uçakları ve İran destekli terör gruplarının baskılarından kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler, ülkede güvenliklerinin tehdit altında olduğu endişesiyle sarsılmış durumda.

GERİ GÖNDERME TEHDİDİ YAYILIYOR

Milyonlarca göçmen arasında dolaşan bir söylentiye göre, sadece geçici sığınma hakkına sahip olanlar değil, Türk vatandaşlığına geçiş yapmış Suriyelilerin de ülkelerine geri gönderilebileceği konuşuluyor. Bu iddialar çerçevesinde, yaklaşık 5 bin Suriyelinin Türk vatandaşlığının iptal edildiği öne sürülüyor. New Arab haber portalının raporuna göre, vatandaşlıktan çıkarılacak diğer kişiler için ise listeler hazırlanıyor.

Ingiltere Basininda Cikan Soylenti Turkiyede Binlerce Suriyelinin Vatandasligi Iptal Edile

ERDOĞAN'IN SÖZLERİNİN YANKILARI

Katar merkezli bir haber sitesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2023 seçim kampanyası sırasında 1 milyon Suriyeliyi gönüllü olarak ülkelerine dönmeleri için teşvik ettiği hatırlatılıyor.

SIĞINMACI KARŞITLIĞI ARTIYOR

Türkiye'deki siyasi iklimin, özellikle seçimlerin ardından Suriye'ye dönüşlerin arttığı şeklinde bir gerçeklik oluşturduğu belirtiliyor. Öğretmenlik yapan bir Suriyeli, Türk vatandaşlığına geçmiş olmanın kendisinde yarattığı korkuyu şu sözlerle ifade ediyor:

Siber Kriz Global Havacılık ve Bankacılığı Vurdu: Sorunlar ve Çözüm Süreci Siber Kriz Global Havacılık ve Bankacılığı Vurdu: Sorunlar ve Çözüm Süreci

"Vatandaşlık iptallerinin hukuki dayanağı nedir? Eğer vatandaşlık bu kadar kolayca veriliyorsa, bir sonraki hükümet değişikliğinde bizi istemeyen bir parti iktidara gelirse, tüm Suriyelilerin geri gönderilme tehlikesi altında olması kaçınılmaz olur."

VATANDAŞLIK İPTALİNİN ŞARTLARI

Ancak avukat Abdulkadir Fleifel'e göre, vatandaşlığın iptal edilmesi yalnızca sahte bilgi veya belgeler sunanlarla sınırlıdır. Fleifel, görüşlerinde şunları dile getirdi;

"Asılsız belge sunmak veya devlet güvenliği ile ilgili ciddi suçlamalar dışında, vatandaşlığın iptali gündeme gelmez. Vatandaşlık kazanan her Suriyeli, Türk vatandaşlarıyla aynı haklara sahiptir."

KANUNA GÖRE VATANDAŞLIK İPTALİ

Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'na göre, vatandaşlık başvurusunda sahte bilgi verenlerin bu haklarının geri alınabileceği belirtiliyor. Vatandaşlığın iptal edilmesine yol açabilecek diğer durumlar ise şunlar arasında sıralanıyor:

  • Türkiye'nin çıkarlarına aykırı bir şekilde başka bir ülke için çalışmak
  • Savaş zamanında düşman bir ülkeye hizmet etmek
  • Yabancı bir ülkede izinsiz askerlik yapmak
  • Ağır ceza gerektiren suç işlemek
  • Terör eylemlerine katılmak veya terör örgütlerini finanse etmek
Editör: İsa Aslantaş