Mayıs ayında, Türkiye'nin çay devi ÇAYKUR, çay fiyatlarına yönelik yapılan zam haberlerini yalanlamıştı.

Haziran-Ekim döneminde çay fiyatlarındaki artış göz önüne alındığında, bu açıklamanın gerçeği yansıtmadığı görülüyor.

Son üç ayda, çay fiyatları yüzde 88 artarak kilogram başına 120 lirayı aşmış durumda. En son yapılan zamla birlikte çayın kilogram fiyatı 155 TL'ye yükseldi.

TÜFE VERİLERİNE GÖRE GIDA VE İÇECEK FİYATLARI ARTIYOR

Ekonomim'den Hüseyin Gökçe'nin haberine göre, son üç yılda, Tüketici Fiyat Endeksi'nde (TÜFE) gıda ve alkolsüz içeceklerin payı yüzde 25'in üzerine çıkmış durumda.

Bu pay, 2021'de yüzde 25,94 olarak belirlenmiş, geçen yıl yüzde 25,32 ve bu yıl ise yüzde 25,43 olarak kaydedilmiştir.

TÜRKİYE'DE GÜNLÜK 245 MİLYON BARDAK ÇAY TÜKETİLİYOR

Trabzon Ticaret Borsası'nın verilerine göre, Türkiye genelinde günlük 245 milyon bardak çay içilmekte.

Bu da aylık 735 milyon ve yıllık 8 milyar 820 milyon bardak çay tüketildiği anlamına geliyor. Yani, neredeyse herkesin günlük çay tüketimi söz konusu.

ÇAY FİYATLARINDAKİ ARTIŞ DEVAM EDİYOR

Özellikle yılın ikinci yarısında çay fiyatlarına sürekli zam yapılmakta. Haziran-Ekim döneminde çay fiyatları yüzde 88 artarak kilogram başına 120 lirayı aştı.

ÇAYKUR'un resmi bir açıklama yapmamış olması ve Mayıs ayında yapılan açıklamanın gerçeği yansıtmadığı düşünüldüğünde, tüketicilerde endişe ve tepkiler artıyor.

ÇAYKUR'UN ÇAYINDA YENİ ZAM: FİYATLAR 147-155 LİRA BANDINA ÇIKTI

Bu hafta içerisinde ÇAYKUR'un en çok tüketilen çayının fiyatında yeni bir zam daha yapıldı. Kilogram başına 147-155 lira bandına yükselen çay fiyatları, tüketicileri maddi olarak daha fazla zorlamaya başladı. Bu artışın ÇAYKUR'un toptan fiyatlara yaptığı zamdan mı, yoksa marketlerin kendi belirledikleri zamdan mı kaynaklandığı belirsizliğini koruyor.

ÇAY SANAYİCİLERİNDEN ÇAĞRI: "FİYAT 200 TL'YE YÜKSELMELİ"

Haziran ayından bu yana yapılan zamlar, çay fiyatlarını yüzde 110'un üzerine çıkardı. Çay sanayicileri, kuru çayın fiyatındaki artışın yüzde 120'yi geçmesine rağmen, fiyatın hala yetersiz olduğunu savunuyorlar.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Turizm Sahillerinde Sıkı Denetim Başlatıyor Hazine ve Maliye Bakanlığı, Turizm Sahillerinde Sıkı Denetim Başlatıyor

Çayın kilogram fiyatının 200 TL'ye yükseltilmesi gerektiğini belirten çay sanayicileri, bu konuda taleplerini sürdürüyorlar.

Editör: İsa Aslantaş