6 Şubat’ta meydana gelen deprem öncesi onlarca kez açıklama yapan Gazeteci Mesut Tuğrul’un programına canlı bağlanarak; Depremsellik açısından Türkiye’nin en tehlikeli bölgesinin Kahramanmaraş olduğunu belirten Prof. Dr. Naci Görür Göksun’daki 5.1 şiddetindeki depremin ardından yine Gazeteci Mesut Tuğrul’un sorularını yanıtladı.

Kahramanmaraş’ta bulunan faylara ömrünü veren Kahramanmaraş Deprem Araştırma ve Risk Yönetimi Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Alican Kop’u da arayan Gazeteci Tuğrul, Göksun’daki oluşan depremin küçük artçıları olabileceği, büyük deprem üretmeyeceği bilgisini iki deprem bilimciden de aldı.

Yıllardır Kahramanmaraş’la ilgili söylediklerinin dikkate alınmadığına vurgu yapan Prof. Dr. Naci Görür, “Yıllardır Kahramanmaraş’ı uyardık ama maalesef dinletemedik. Kahramanmaraşlı merkezli depremler tüm fayları alt üst etti. Sürgü’den gelen Göksun bölümünde bu tür depremler oluşabilir. Az önce de Göksun’da oldu ve bunun küçük artçıları olabilir.

Stres artık Göksun’dan Adana’ya doğru, Batıya doğru kaydı, Göksun’daki depremlerin yüksek olacağını düşünmüyorum, Adana’nın bir an önce önlem almasını istiyoruz. Depreme dayanıklı evler yapmak zorundayız, yaparsak depremden korkmamıza gerek yok. Kahramanmaraş’ta büyük deprem olacağını düşünmüyorum.” Dedi.

Yıllarca Kahramanmaraş’ta DAF ve diri fay hatları üzerinde çalışmalar yapan KSÜ Öğretim Üyesi Alican Kop; “Kahramanmaraş’ta yıkıcı bir deprem beklemiyoruz. Yıllarca DAF üzerinde büyük bir depremin olacağını belirtmiştik. Maalesef beklediğimiz gibi de deprem oluştu. Kahramanmaraş’ın içerisinden geçen diri fay hatlarıyla ilgili çalışmalarımız vardı, şuan o çalışmalara kaldığımız yerden devam ediyoruz. Şehir içinden geçen diri fay hatlarını yaşlandırıp kaç yılda bir hangi şiddette bir deprem ürettiğini belirleyeceğiz” dedi.

Kahramanmaraş Mimarlar Odası Başkanından dikkat çeken çağrı Kahramanmaraş Mimarlar Odası Başkanından dikkat çeken çağrı

Göksun’daki fayla ilgili de soruya cevap veren Kop; Sürgü’den gelen enerjinin Göksun bölümünün de kırıldığını, büyük depremler üretmeyeceğini, oluşan 5.1 şiddetindeki deprem sonrası da küçük artçıların olabileceğini, Kahramanmaraş’ta yıkıca deprem beklemediklerini söyledi.