Türkiye'nin deprem riskini belirlemek amacıyla Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından güncellenen fay hattı haritası, üç büyük fay hattını ortaya koyuyor: Kuzey Anadolu, Doğu Anadolu ve Batı Anadolu.

45 İLDE 485 DİRİ FAY TESPİT EDİLDİ

MTA'nın güncellenmiş Türkiye diri fay hattı haritasına göre, Türkiye genelinde toplam 485 diri fay bulunuyor. Bu fay hatlarının 45 ilde yer alması ve 5.5 ve üzeri depremlere neden olabilecek potansiyele sahip olmaları, deprem riskini artırıyor.

screenshot-5285-prto

DOĞU ANADOLU FAY HATTI: GÜNEYDEN KUZEYE UZANAN TEHLİKE

Doğu Anadolu Fay Hattı, Hatay'dan başlayıp Muş'a kadar devam ederken, Erzincan'dan itibaren Kuzey Anadolu Fay Hattı ile birleşiyor. Bu hat, birçok şehir ve ilçeden geçerek Türkiye'nin doğusunu tehdit ediyor.

KUZEY ANADOLU FAY HATTI ÜZERİNDEKİ İLLER

AFAD'ın verilerine göre, Kuzey Anadolu Fay Hattı ve Ege Bölgesi Graben Sistemi üzerinde 24 il doğrudan aktif fay hattından etkileniyor. Bu durum, özellikle İstanbul ve çevresinde yüksek deprem riskini ortaya koyuyor.

screenshot-233-jbsq

İSTANBUL İLE ANKARA'DA DİRİ FAY YOK, RİSK HALA DEVAM EDİYOR

MTA'nın haritasına göre, İstanbul ve Ankara'da doğrudan diri fay bulunmasa da, çevredeki fay hatları bu illerde deprem riskini sürdürüyor.

Şoke eden iddia! Eşini görüntülü sohbet sitesinde çalıştırdı Şoke eden iddia! Eşini görüntülü sohbet sitesinde çalıştırdı

RİSKLİ BÖLGELER BELİRLENDİ

Haritaya göre birinci derece riskli bölgeler arasında İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Bursa, Hatay ve daha birçok il bulunuyor. İkinci derece riskli bölgeler arasında ise Tekirdağ, İstanbul, Kahramanmaraş, Van, Adıyaman ve daha pek çok il yer alıyor.

screenshot-1-idwa

EN AZ RİSKLİ BÖLGELER

Türkiye Deprem Haritasına göre en az deprem riskine sahip iller arasında Sinop, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Kırklareli, Ankara, Edirne, Adana, Nevşehir ve diğerleri bulunuyor. Bu iller, deprem açısından daha güvenli olarak değerlendiriliyor.

screenshot-2-wuhk