Kahramanmaraş merkezli yaşanan 6 Şubat depreminin ardından, felaketin yaralarını sarmak ve yardımlar toplamak amacıyla düzenlenen "Türkiye Tek Yürek" kampanyası hakkında önemli gelişmeler yaşandı.

15 Şubat gecesi televizyon kanallarının ortak yayınıyla başlatılan bu kampanya, toplamda 115 Milyar 146 milyon lira bağış topladı.

Kahramanmaraş'taki Kültür Park'ın yerine modern yaşam alanları geliyor! Kahramanmaraş'taki Kültür Park'ın yerine modern yaşam alanları geliyor!

CHP Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı'nın, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'na verdiği bir soru önergesi, bu bağışların ne kadarının yatırıldığını gündeme getirdi.

85 MİLYAR LİRA YATIRILDI, 30 MİLYAR LİRALIK AÇIK HALA VAR

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), CHP'li Halıcı'nın önergesine verdiği yanıtta, toplam 115 Milyar 146 milyon liradan 85 milyar liranın şu ana kadar yatırıldığını açıkladı.

Bu durum, yaklaşık dokuz ay gibi bir süre içinde hala 30 milyar liralık bir açık olduğunu gösteriyor. Hikmet Yalım Halıcı, bu açığın hangi kişiler, holdingler ve kurumlar tarafından oluşturulduğunu öğrenmek amacıyla açıklama talep etti.

afad-1

BAĞIŞ BEYANINDA BULUNUP YATIRMAYANLAR AÇIKLANMALI

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Halıcı, depremde hayatını kaybedenlerin sayısının yüksek, milyonlarca vatandaşın etkilendiği bir felaketin ardından toplanan bu bağışların ne kadarının yatırılmadığını öğrenmenin önemli olduğunu vurguladı.

Kamu kurumları ve bankalarının önemli bir kısmının bağışta bulunduğunu belirten Halıcı, bağış beyanında bulunan ancak parayı yatırmayan holdinglerin ve kişilerin kimler olduğunu ve ne kadar vergi borcu silindiğini sormak gerektiğini ifade etti.

KAMPANYA KAPSAMINDAKİ BAĞIŞLAR NASIL KULLANILIYOR?

Hikmet Yalım Halıcı, AFAD'ın yanıtında kampanya kapsamında toplanan bağışların AFAD adına açılan hesaplarda değerlendirildiğini belirtti.

Mevcut paranın depremzedelerin barınma, gıda, eğitim ve giyim gibi ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığını sorgulayarak, bu konuda daha fazla şeffaflık sağlanması gerektiğini vurguladı.

Bu şekilde, toplanan yardımların etkili bir şekilde kullanılıp kullanılmadığının kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini belirtti.