Kahramanmaraş, 6 Şubat'ta yaşanan depremlerin ardından geçen 10 ayın ardından dron ile görüntülendi. Asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerde 11 il etkilendi ve 50 binden fazla kişi hayatını kaybetti. 10 ay 12 gün sonra Kahramanmaraş'ta şehir merkezi, dron görüntüleriyle ortaya çıktı.

AW100583_02

ŞEHİR MERKEZİNDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

12 bin 659 kişinin hayatını kaybettiği Kahramanmaraş'ta şehir merkezi büyük bir dönüşümden geçti. Depremde yıkılan binaların bir kısmı kontrollü şekilde yıkıldı, şehir merkezi adeta boş bir araziye döndü. İnşaat çalışmaları başlamış durumda. Birçok alanda enkaz kaldırma işlemleri tamamlanırken, temellerdeki enkaz kaldırma işlemlerinin devam ettiği görüldü.

AW100583_01

AZERBAYCAN MAHALLESİ'NDE YENİ KURULUM

Azerbaycan Mahallesi'nin kurulumuna başlandı. Depremin en çok etkilediği bölgelerden biri olan Azerbaycan Mahallesi ve çevresine 320 dönümlük bir alan üzerine bin 323 konut ve 799 iş yeri olmak üzere toplam 2 bin 122 bağımsız bölüm inşa edilecek.

Adım adım geldi; Kahramanmaraş'ta Starbucks'ı boykottan silahlı saldırıya: Gözaltılar var! Adım adım geldi; Kahramanmaraş'ta Starbucks'ı boykottan silahlı saldırıya: Gözaltılar var!

AW100583_05

PREFABRİK VE KONTEYNER ÇARŞILAR İLE TİCARET DEVAM EDİYOR

Yaklaşık 20 bin iş yerinin yıkıldığı şehirde, farklı bölgelerde kurulan prefabrik ve konteyner çarşılar ticaretin devamını sağlıyor. Van'dan gelen gönüllüler, deprem sonrası enkaz kaldırma çalışmalarına katılarak bölge halkına yardım eli uzatıyor.

Kenan Ebeperi, "Deprem günü yola çıktık geldik, elimizden geldiği kadar enkazlardan sağ da cenaze de çıkarttık. Şimdi buradayız, firmalar binalar yapmaya başladılar. Artık burada deprem olsa bile can kaybı olmaz" derken, Hatice Nur Çam, "İnşaatlar başladı her yerde. Şu anda şehrimiz bayağı iyi durumda" şeklinde konuştu. Kahramanmaraşlılar, depremin ardından umutlu bir şekilde şehirlerinin yeniden inşa edilmesini bekliyor.

AW100583_04

AW100583_03