DEVA Partisi Kahramanmaraş Milletvekili İrfan Karatutlu, Kahramanmaraş'ta Türkiye Konut İmar ve İnşaat Sanayi AŞ (TOKİ) tarafından yapılan deprem konutlarında doğal gaz yerine kömürlü kazanların kullanıldığını belirtti.

KOORDİNASYON EKSİKLİĞİNE DİKKAT ÇEKTİ

Karatutlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Kahramanmaraş'ın deprem sonrasındaki sorunlarını gündeme getirdi. Depremin üzerinden neredeyse 10 ay geçmesine rağmen, koordinasyon eksikliğinin devam ettiğini vurgulayan Karatutlu, vatandaşların yeterince bilgilendirilmediğine dikkat çekti.

YIKIM SÜRECİNDE SORUNLAR YAŞANIYOR

Ağır hasarlı binaların yıkımının hala devam ettiğini ifade eden Karatutlu, yıkımların uzun süreceğine dikkat çekti. Yetkililerin yıkımları firmalara ihale ettiğini belirten Karatutlu, ihale şartnamelerine uyulmamasının sorunlara yol açtığını söyledi. Özellikle sulama zorunluluğunun yerine getirilmemesinin, bölgedeki sağlık sorunlarına neden olduğunu ifade etti.

TOKİ KONUTLARINDA DOĞAL GAZ SORUNU

Karatutlu, TOKİ'nin aracılığıyla yapılan konutlarda da ciddi sorunların yaşandığını aktardı. Kahramanmaraş'ta TOKİ tarafından inşa edilen deprem konutlarında doğal gaz yerine kömürlü kazanların kullanıldığını belirten Karatutlu, vatandaşların soğuklarla mücadele etmek zorunda kaldığını ifade etti.

Bu durumu eleştiren Karatutlu, "Hangi çağda yaşıyoruz? Birkaç yıl sonra vatandaşlara doğal gaz kazanı için masraf çıkarmak da neyin nesi? Doğal gaz firmalarından bu bölgeye hat çekmelerini istemek çok mu zor?" şeklinde konuştu.

Aşk mı, Fenerbahçe mi? Kahramanmaraşlı vatandaş eşinden boşandı Aşk mı, Fenerbahçe mi? Kahramanmaraşlı vatandaş eşinden boşandı

Kahramanmaraş'ta yaşanan bu sorunların çözümü için hükümetin ve ilgili kurumların daha etkin adımlar atmaları bekleniyor.