Elektrik faturaları, gün geçtikçe artan bir endişe kaynağı haline geliyor. Bu yüksek faturalarla başa çıkmanın yollarını bulmak için uzmanlar çözümler sunuyor. İşte elektrik tasarrufu sağlamanın önemli yolları:

Hastane Kafeteryasında Silahlı Saldırı: Denizli'de 7 Kişi Yaralandı Hastane Kafeteryasında Silahlı Saldırı: Denizli'de 7 Kişi Yaralandı

VAMPİR CİHAZLARIN ETKİSİ

Bazı cihazlar, kapalı olsalar bile prize takılı olduklarında faturayı yüzde 5-10 arasında artırabiliyor. Bu durum, cihazların bekleme modunda veya fişe takılı olduğu zamanlarda dahi elektrik tüketmeye devam etmelerinden kaynaklanıyor. Bu cihazlara "vampir cihazlar" deniyor ve uzmanlara göre faturanın neredeyse yüzde 10'u, fişe takılı kalan cihazlardan kaynaklanıyor.

PROFESYONEL GÖRÜŞLER

Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Selim Şeker, seyyar cihazları şarj eden A.C adaptörlerin, prize takılı olduklarında cihaz bağlı olmasa bile enerji tüketmeye devam ettiğini belirtiyor. Şeker ayrıca, bu enerji tüketiminin uyku sırasında, batarya şarjında, mikrodalga fırında, DVD, televizyon, uzaktan kumanda ve bilgisayar gibi birçok cihazda standby güç kullanılarak gerçekleştiğini ifade ediyor.

TASARRUF İÇİN PRATİK ÖNERİLER

Elektrik faturasındaki tasarrufu sağlamak için şu önlemleri alabilirsiniz:

  • Çay makinesi, su ısıtıcısı, televizyon, bilgisayar gibi cihazları prizden çekin.
  • Enerji tasarruflu ampuller ve prizler kullanın.
  • Beyaz eşya alırken A sınıfı ürünleri tercih edin.

Bu basit önlemlerle, elektrik faturalarınızı azaltabilir ve enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.