MEB (Milli Eğitim Bakanlığı), öğrencilerin gelişimini izlemek, müfredatın etkili bir şekilde işlenmesini sağlamak ve uygulama birliği oluşturmak amacıyla bu yıl "ortaokul ve lise düzeyinde, ülke, il ve okul genelinde 3 farklı ortak sınav uygulaması"nı başlatıyor.

AYRINTILAR BELLİ OLDU

Bu öğretim yılı için özel olarak tasarlanan bu program, öğrencilere daha iyi bir eğitim sunma amacını taşıyor. Buna göre, Bakanlık, il ve ilçe genelinde yapılacak ortak yazılı sınavlarda çoktan seçmeli sorular kullanacak.

sinav

Ayrıca, gerekli altyapı hazırlandıktan sonra, bu sınavlarda açık uçlu soruların da kullanılmasına izin verilecek. Bununla birlikte, diğer tüm ortak yazılı sınavlar ve diğer yazılı sınavlar açık uçlu veya açık uçlu ve kısa cevaplı sorular içerecek.

İKİ AŞAMALI SINAVLAR

Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı ve yabancı dil dersleri için sınavlar iki aşamada gerçekleşecek. İlk aşamada yazılı sınavlar yapılacak, ardından her öğrenci için yeterli zaman ayrılacak ve ders öğretmenleri tarafından dinleme ve konuşma becerilerini değerlendirecek uygulama sınavları düzenlenecek.

sinav-baslasin

KSÜ’de Piyano Konseri Büyük Beğeni Topladı KSÜ’de Piyano Konseri Büyük Beğeni Topladı

81 İLDE ORTAK YAZILI SINAVLAR

81 ilde yapılacak ortak yazılı sınavlar için ders ve tarihler geçen hafta açıklanmıştı. Bu sınavlar da çoktan seçmeli sorular içerecek. Öğrenci gelişimini izlemek ve eğitimde bütünlüğü sağlamak amacıyla başlatılan bu yeni uygulama, eğitim sisteminin daha etkili ve verimli hale gelmesini hedefliyor.