Milli Eğitim Bakanlığı, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde önemli değişikliklere gittiğini Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımladı. Özellikle açık liselere geçiş koşulları ve sınıf geçme kriterlerinde yapılan bu değişiklikler, öğrenciler ve veliler tarafından merakla bekleniyordu.

AÇIK LİSE KALDIRILDI MI? AÇIK LİSEYE GEÇİŞ KOŞULLARI NELER? İŞTE YANITLAR:

Okulların açılmasına az bir süre kala, özellikle açık liseler hakkında gelişmeler merak konusu olmuştu. İşte Milli Eğitim Bakanlığı tarafından getirilen değişikliklerin öne çıkan başlıkları:

Eğitimde Devrim: MEB, Yazılı Sınavlarda Çoktan Seçmeli Sorulara Geçiyor Eğitimde Devrim: MEB, Yazılı Sınavlarda Çoktan Seçmeli Sorulara Geçiyor

aol-gecis-lise

AÇIK LİSEYE GEÇİŞ ZORLAŞTIRILDI!

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni düzenlemesiyle örgün ortaöğretim kurumlarından açık öğretim liselerine geçişleri zorlaştırdı. Artık, milli sporcular, kaynaştırma öğrencileri, koruma kanunu kapsamındaki öğrenciler, şehit ve gazi çocukları ile mazereti uygun görülen öğrenciler dışında örgün okullardan açık liselere geçiş mümkün olmayacak.

ORTALAMA YÜKSELTİLDİ!

Bakanlık, yönetmelikle sınıf geçme koşullarında da önemli değişikliklere imza attı. Artık, bir üst sınıfa geçmek için gerekli olan 50 ortalama yeterli olmayacak. Yeni düzenlemeye göre, başarısız ders sayısına bağlı olarak öğrencilerin sınıf geçişleri belirlenecek. Yılsonu başarı puanı 50 olan öğrenciler, en fazla 1 dersten başarısız olmaları durumunda bir üst sınıfa geçebilecekler. Ancak yeni ders ortalaması 50 olan öğrencilerden en fazla 3 dersten başarısız olanlar, sorumlu olarak bir üst sınıfa geçebilecekler. Ayrıca, 4 ders ve üzeri başarısızlık yaşayan öğrenciler sınıf tekrarı yapmak zorunda kalacaklar.

Yapılan bu değişikliklerle ilgili daha fazla ayrıntı, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikte yer almaktadır. Öğrenciler ve veliler, bu yeni düzenlemeleri dikkatlice incelemelidir.

AÖL SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Açıköğretim Lisesi (AÖL) 3. dönem sınavlarına katılan öğrencilerin sonuçları, sınavların tamamlanmasının ardından 15 gün içerisinde Açık Öğretim Kurumları Bilgi Yönetimi Sistemi'nden duyurulacak. Sonuçlarını merakla bekleyen öğrenciler, sonuçları bu sistem üzerinden öğrenebilecekler.

Bilgilendirme: Son gelişmeleri ve detayları öğrenmek için resmi kaynaklara başvurmanız önemlidir.