Balduk'tan 'stand-by' uyarısı!

Balduk'tan 'stand-by' uyarısı!

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Balduk, meclis toplantısında yaptığı konuşmada; “Türkiye şu anda öncekilere benzer stand-by anlaşmasını kaldıramaz."dedi.

KATSO olağan meclis toplantısı meclis üyeleri ve meslek komiteleri üyelerinin katılımıyla dün öğleden sonra gerçekleştirildi.

Dönemin son toplantısının açış konuşmasını yapan KATSO Meclis Başkanı Şahin Balcıoğlu, dünyada ve Türkiye’de ekonomik açıdan son 30 yılda yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Balcıoğlu, “son 30 seneye baktığımızda gerek ülkemizde, gerekse de dünyada kritik dönemeçler yaşandığını görüyoruz. Dünya hızla değişiyor. Sınırlar zorlanıyor. Atom bombasından daha tesirli olan ekonomik bombardıman, kendini her geçen gün daha fazla hissettirirken, bundan birlikte ve ortak akılla hareket edebilenler, toplumun çıkarlarını kendi çıkarlarının önünde tutanlar kazançlı çıkacaktır. Biliyoruz ki ekonomik bağımsızlığını kazanamayan milletlerin siyasal bağımsızlıklarından bahsedilemez. Sadece günü kurtarma peşinde koşmamak, meyvelerini gelecekte verecek tohumları atmaya başlamak zorunludur. Çünkü gelecek çok hızlı bugün oluyor.”dedi.

Daha sonra KATSO Genel Sekreteri Alihan Öztürk, 2008 yılı oda faaliyetleri hakkında bir sunum yaptı. Öztürk, 7 Şubat'ta yapılacak oda seçimleri hakkında da üyelere bilgi verdi. Seçimlerin cumartesi günü yapılacağının altını çizen Öztürk, “oy kullanırken, bir yetki belgesi almak zorundasınız. Bu yetki belgesi 19,10 TL kamu harcına tabi. Bununda maliyeye yatması gerekiyor. Önceki seçimde pazar günü yapılmış ve maliyeden bir memur görevlendirilmişti. Yine 7 Şubatta yapılacak seçimler içinde memur talebinde bulunduk. Henüz bir cevap gelmedi. Gelmeme ihtimaline karşılık hafta içinde harcı yatırarak yetki belgesini almanız daha sağlıklı olacak.” dedi.

Sunumun ardında kürsüye gelen KATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Balduk, ekonomik gelişmeleri değerlendirirken, gündeme ilişkin soruları cevapladı. Balduk, IMF ile yapılması planlanan 20. stand-by anlaşmanın sorulması üzerine, IMF ile önceki dönemlerde yapılan anlaşmalara benzer bir anlaşmayı Türkiye’nin kaldıramayacağını vurguladı.

Balduk, “Dünya bir yandan faizleri sıfıra düşürürken, bir yandan da para basıp piyasaya sürerek, ekonomik canlanmayı sağlamak için alışverişi teşvik etmeye yönelik çalışma yapıyor. Biz ise IMF ile daha önce yapılan 19 stand-by anlaşması gibi kemer sıkarak dışarıdan alacağın borcu öde. Faiz yüksek olsun, kur düşük olsun. Dış borçların ödenmesi garanti olsun. İçerde iç talebi patlatacak veya altyapı yatırımlarına yönelik bir harcama olmasın. Böyle bir reçetenin kabul edilmesini doğru bulmuyorum. Önümüzdeki süreçte Türkiye, altyapı yatırımlarına kaynak aktarmalı. İç talebi canlandırmalı. Bugün 1994 ve 2001 krizlerinin aksine bir durum var. Türkiye bu krizlerden yurtdışına mal satarak çıktı. Ama bugün yurt dışından talep yok. İç talebi canlandırmak durumundayız. IMF’in klasik reçeteleri ile bu iş olmaz. Benim söylemek istediğim önceki stand-by anlaşmalarına benzer bir anlaşmayı Türkiye kaldırmaz.”şeklinde konuştu. Anlaşmanın biran önce netliğe kavuşturularak açıklanması gerektiğine de dikkat çeken Balduk, şöyle devam etti: “Biran önce bir noktada anlaşılıp açıklanması gerekiyor. Ama daha önce yapılan 19 stand-by anlaşması gibi kendi halkından tasarruf yap. Faiz dışı fazla yarat. Onu da borç verenlerin paralarını garantiye al. Böyle bir şey yok. Yetkililer ezber bozacak bir anlaşma dedi. Bu ezber bozacak anlaşmanın detaylarını bilemiyoruz. Ezber bozacak anlaşma dendiği zaman biraz önceki söylediklerimin tersi olacak bir anlaşma akla geliyor. O fonlardan özel sektöründe kısmen faydalanması demektir. Belli sektörlerin desteklenmesi demektir. Ne oluyor, ne konuşuluyor bilmiyoruz.”

Küresel krizin etkilerinin Türkiye’ye ve Kahramanmaraş’a yeni yeni gelmeye başladığını işaret eden Balduk, “2008 yılı sonu verilerine bakıldığında Kahramanmaraş, gerek istihdam gerekse sanayideki enerji tüketimi açısında çok hırpalamamış gözüküyor. İstihdamda ciddi bir düşme yok. Sanayide kullanılan enerjide de düşme yok. 2007 yılında sanayideki enerji tüketimi 1milyon 668 bin kilovatsaat iken 2008 de 1 milyar 860 milyon kilovatsaata çıkmış. Bu gösteriyor ki; Kahramanmaraş’ta kapanan tesisler olmasına rağmen, ilave kapasiteler sürekli devreye giriyor. Daha öncede söylediğim gibi krizin etkileri 2009 yılında ocak ve şubat ayı verilerinde ortaya çıkacak. Çünkü krizin etkileri Türkiye’ye ve özellikle Kahramanmaraş’a yeni yeni geliyor. Hem istihdam açısından, hem de sanayide kullanılan enerji tüketimi açısında özellikle şubat sonu verilerine bakıp değerlendirme yapmak daha doğru olacak. Onun için önümüzdeki ayları görmek durumundayız.”şeklinde konuştu.

Son 3 aydır ekonomik krize rağmen olumlu konuşmasının sorgulandığını hatırlatan Balduk, “bazı arkadaşlar 3 senedir ekonomiyi topa tutuyorken, son 3 aydır neden olumlu konuştuğumu soruyor. Ben moral vermek zorundayım. Moralinizi yüksek tutmak zorundayım. 3 yıldır ‘dünyadaki sanal büyümeye Türkiye’de ayak uyduruyor. Bu gerçek değil. Üretmeden tüketmenin sonu fakirliktir.’ dedik. Söylediklerimizin haklılığı ortaya çıktı. Gerçekten zor bir yıl geçireceğiz. Buna hepiniz hazırlıklı olun. Umudunuzu kaybetmeyin. İşinizi doğru yapmaya bakın. Para batırmamaya çalışın. Tabi bunları söylemek kolay deseniz de bunu yapmak zorundayız. Ayakta kalmak durumundayız. Türkiye ve Kahramanmaraş olarak bu kriz sürecinden güçlenerek çıkacağız. İnşallah dünya ekonomisindeki düzelmeler başladığında ki, bu krizin başladığı Amerika’dan başlayacak. İşareti de emlak piyasalarındaki düzelmelerden hissediyoruz. Amerika’da ne zaman o ayki inşaat ruhsatları yükselmeye başlar o zaman işler düzelmeye başlamış demektir. Düzelme başladığında da Kahramanmaraş ve Türkiye çok hızlı yol alacak diye düşünüyorum.”dedi.

7 Şubat'ta yapılacak olan oda seçimlerine de değinen Balduk, yeni dönemde meclis ve meslek komitelerinde gençlere ve kadınlara daha fazla yer vereceğini söyledi. Balduk, “13 senedir hep arkamda oldunuz. Hep desteklediniz. Bizler de yönetim olarak bu güveninize layık olmak için çalıştık. Ülkemize şehrimize bir şeyler kattığımız kanaatindeyiz. Aramızda çok değerli şahsiyetler var. Hepinizi mecliste değerlendiremeyeceğiz. Meslek komitelerinde görev vereceğiz. Anlayışla karşılayacağınızı umut ediyorum. Meclisi mümkün mertebe gençleştirmek ve kadın sayısını arttırmak düşüncesindeyim. Kadınları ekonomik aktör olarak devreye sokamazsak ülke olarak istediğimiz üretimi yakalayamayız. Türkiye, 72 milyon nüfusuyla Avrupa’nın 10 milyon nüfuslu ülkeleri kadar üretemiyor diye şikayet ediyorsak, bunun temel nedenlerinin birisi kadınların ekonomik aktivite içerisinde yeteri kadar yer almamasıdır. Bunun için odamızda Kadın Girişimciler Kurulu kuruldu. Mecliste bayanları mümkün mertebe fazla temsil ettirmeye çalışıyoruz.”dedi.

Yeni dönemde meslek komitelerinin düzenli olarak toplanarak sektörleri hakkında ciddi çalışma yapmasını isteyen Balduk, “meslek komitelerinin önümüzdeki dönemde iyi çalışması lazım. Arkadaşların çoğunluğu işlerinin yoğunluğu nedeniyle veya değişik mazeretlerle meslek komitesi toplantılarına katılamıyor. Meslek komitesine gelmeniz sizlerin menfaatine. Siz meslek komitesine gelip çalışacaksınız. Sektörünüzle ilgili çalışma yapacaksınız. Sektörün sorunlarını ve bu sorunların çözüm önerilerini belirleyeceksiniz. Daha sonrada meclise getirerek, sorunun çözümü için yönetime baskı uygulayacaksınız. Zaten odaların temel misyonu budur. İnşallah önümüzdeki süreçte bunu gerçekleştiririz. Memleketimiz için, ülkemiz için, sektörleriniz için hep beraber çalışacağız.”dedi.

Kahramanmaraş’ın hedeflerinin belli olduğunu hatırlatan Balduk, şöyle konuştu: “yıllık 1 milyar dolarlık ihracat hedefimiz var. Çimento fabrikaları, yeraltı kaynakları ve tarım sektörü tam anlamıyla devreye girdiği takdirde önümüzdeki 5 yılda bunu gerçekleştirmeyi umuyoruz. Bunun yanı sıra Kahramanmaraş olarak Türkiye’nin en gelişmiş 10 sanayi ili arasına girme hedefimiz var. Bu yolda emin adımlarla ilerliyoruz. Bunu hep beraber yapacağız. Bugüne kadar beraber çalıştık. 13 senedir şehrimize, ülkemize faydalı olmak için hep birlikte çalıştık. Neticede Kahramanmaraş hepimizin sayesinde geçmişine göre çok daha iyi yerlere geldi. Böyle devam edersek de bu hedeflere elbirliği ile ulaşırız.” Toplantı Kervanhan’da verilen yemeğin ardından son buldu. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2009, 11:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63