Güle güle Oyak Bank...

Güle güle Oyak Bank...

Geçtiğimiz yıl Hollandalı ING Grubuna satılan Oyakbank'ta tabelalar ING Bank olarak değişirken, 7 Temmuz'da da Oyakbank yazılı brandalar kalkacak ve tanıtım kampanyası başlayacak.

ING Bank Türkiye Genel Müdürü Hakan Eminsoy, dönüşümün çok önemli bir bölümünün tamamlanacağı 7 Temmuz ile birlikte TV ve yazılı basında tanıtım kampanyasının da başlayacağını ve bu tarihten itibaren kendilerini ING Bank olarak konumlandıracaklarını söyledi.

Bankada bu tip bir dönüşüm işinin, bürokrasi ve formalitesinin oldukça fazla olduğuna işaret eden Eminsoy, bu kapsamda belli ölçülerde ekipler kurarak bunları seferber ettiklerini, yaptıkları çalışmalarla banka şubelerinin görünürlüğü ve dış cephesini bitirmiş olacaklarını, ancak cüzdanların müşterilerden toplanması ve kartların değişimi gibi sürecin zaman alacağını kaydetti.

"DÖNÜŞÜM BÜTÇEMİZ 14 MİLYON EURO"

Dönüşüm sürecinde ilk başta 20 kişilik çekirdek ekip oluşturulduğunu ve çekirdek ekibin daha sonra bankaların tüm birimleriyle toplantılar yaparak kendi aralarında marka elçisi olarak tanımlanabilecek kişiler belirlediğini belirten Eminsoy, şöyle devam etti:

"Her şubede, genel müdürlüğün her biriminde marka elçisi oluşturuldu. Marka elçilerinin yaptığı iş, kendi bölümleriyle ilgili değişimi ortaya çıkarmak. Herkes kendi bölümünde akla gelebilecek her şeyi bulmaya çalıştı. Umarım sorunsuz bir süreç yaşarız. Bu işlerde müşteriye herhangi bir sıkıntının yaratılmaması çok önemli. Bunların oturup iyi planlanarak, hiç kimse mağdur olmadan işlemlerin aksatılmadan yürümesini istiyoruz."

Dönüşüm süreciyle henüz bütün maliyetin oluştuğunun söylenemeyeceğini kaydeden Eminsoy, "Dönüşüm bütçemiz 14 milyon avro civarında. Bunun içinde tabela, kırtasiye maliyeti, plastik kart değişimi ve postalanması gibi harcamalar var. Henüz bütün para harcanıp hesap çıkmış değil. Şu anda bütçe öngörüsü çerçevesinde gidiyoruz" dedi.

"EYLÜL'E KADAR 50 YENİ ŞUBE..."

Şu ana kadar 50 yeni şubenin açılışı için yer tuttuklarını anlatan Eminsoy, bunlardan 17 tanesini açtıklarını, geri kalan 33 tanesini 3 ay içinde açmayı planladıklarını, dolayısıyla Eylül ayına kadar 50 yeni şube açmış olacaklarını bildirdi.

Askeri birliklerle olan maaş anlaşmalarının sürelerinin sona ermesiyle ilgili de bu süreçte operasyonel işlemler yapıldığını ifade eden Eminsoy, şimdiye kadar program çerçevesinde 23 tanesinin kapandığını belirtti.

Üzerinde çalıştıkları yeni projelere devam ettiklerini anlatan Eminsoy, mini şube formatıyla ilgili 4 pilot lokasyon seçtiklerini, bunların Bakırköy'de bir alışveriş merkezi, Kocamustafapaşa, Ankara Oran ve İstanbul Cevahir Alışveriş Merkezi olduğunu ifade etti.

Hakan Eminsoy, böyle bir modeli çalışır hale getirmek için önce iş modeli ve bilgi işlem altyapısının oluşturulduğunu, sonra fiziken denediklerini belirterek, "Bu denemede hangi model başarılı olursa bu şubelerden daha fazlası açılacaktır. Şubenin formatını oturttuğumuz takdirde 3 sene içinde Türkiye genelinde bu şubelerden 200 tane açmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

OYAKBANK'TAN ING'YE...

19 Haziran 2007 tarihinde ING ile Oyak Grubu, Oyak Bank'ın yüzde 100 hissesinin 2 milyar 673 milyon dolar karşılığında ING Bank'a satışı konusunda anlaşmaya varmış, 14 Aralık 2007 tarihinde satış ile ilgili BDDK onayının alınmasının ardından 24 Aralık 2007 tarihinde satış işlemleri tamamlanarak Oyak Bank ING Grup çatısı altına girmişti.

Oyak Bank'ın tarihi, 1984 yılında Bank of Boston'un İstanbul Şubesi'nin kurulmasıyla başladı. Bank of Boston, 1990'da The First National Bank of Boston adını alarak Oyak, Alarko ve Cerrahoğlu'yla beraber 4 ortaklı bir Türk Bankası olarak faaliyetini sürdürdü. 1991'de bankanın adı Türk Boston Bank A.Ş olarak değişti ve 1994'te Oyak diğer bütün hisseleri alarak bankanın tek sahibi oldu.

10 Mayıs 1996'da Türk Boston Bank A.Ş'nin ismi değiştirilerek Oyak Bank A.Ş oldu.

Oyak Bank A.Ş, 1996 yılına kadar sadece kurumsal bankacılık alanında hizmet vermekteydi. 1996 yılında sadece Ankara, Adana, İzmir ve Bursa'da, ağırlıklı olarak grup firma ve çalışanlarına hizmet veren şubeleri mevcuttu. 1998 yılında alınan kararla müşteri ağını daha fazla genişletmek ve daha fazla noktada hizmet vermek amacıyla, bireysel bankacılık alanında çalışmalar başlatıldı. Bu amaçla şube sayısını artırma ve büyüme, Oyak Bank A.Ş'nin başlıca hedeflerini oluşturdu.
Bu hedefler doğrultusunda Sümerbank A.Ş, 10 Ağustos 2001 tarihinde Oyak tarafından alınmış ve 11 Ocak 2002'de Oyak Bank A.Ş'ye devredilmişti.

150 yıldır bankacılık, sigortacılık, varlık yönetimi alanlarında, bireysel ve kurumsal müşterilere ürün ve hizmet sunan Hollanda merkezli ING Grubu ise Asya'dan Amerika'ya, Avrupa'dan Avustralya'ya 50'yi aşkın ülkede faaliyet gösteriyor. (Milliyet)

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2008, 15:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66