IMF'den çok ilginç bir öneri!

IMF'den çok ilginç bir öneri!

Uluslararası Para Fonu (IMF) bankalara dünya genelinde aşırı kâr vergisi konmasını isteyecek. Fonun öneriyi ay sonundaki bahar toplantılarında dile getirmesi bekleniyor.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown'un bankalara küresel vergi konması önerisi giderek daha fazla taraftar bulurken, Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) yeni bir teklif geldi: Aşırı kâr eden bankalardan vergi alınsın. Dünyanın en gelişmiş ekonomilerine sahip G-20 ülkeleri geçen yıl yaptıkları toplantıda IMF'den bankalar konusunda yeni vergileri araştırmasını istemişti. İngiliz Daily Telegraph gazetesi, IMF'nin dünya genelinde bankalara benzeri görülmemiş bir "aşırı kâr vergisi" uygulanması önerisinde bulunma eğiliminde olduğunu yazdı. IMF'ye göre bankaların nakit akışı üzerine uygulanacak bu vergi, hükümetlerin finansal sistemi bozmadan ciddi miktarlarda vergi toplamasının en iyi yolu. Daily Telegraph, IMF'nin vergi önerisini bu ay yapılacak IMF Dünya Bankası Bahar Toplantıları sırasında açıklayacağını yazdı

'SORUMLULUK VERGİSİ'

AB'nin en büyük ekonomileri İngiltere, Almanya ve Fransa da vergi mükelleflerini gelecekteki olası mali krizlerin yükünden kurtarmak için bankalara küresel düzeyde vergi konmasını istiyor. Girişime ABD'nin de destek vermesi bekleniyor. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu G-20 grubunun haziran ayında Kanada'da yapılacak zirvesinin gündeminde de kürebel banka vergisi var. Ancak bu toplantıda uzlaşma çıkmayabilir. Brown "Küresel sorumluluk vergisi" dediği bu vergi konusunda kasımda Güney Kore'de yapılacak zirvede uzlaşmaya varılacağını umuyor. (Mynet)

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2010, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66