Sayın Bakanım işim yok...

Sayın Bakanım işim yok...

Herkesin kendisine "işim yok" dediğini belirten Devlet Bakanı Şimşek, "Türkiye'de işsizlik hâlâ çok büyük problem ve şu anda maalesef artıyor. İstihdam üzerindeki yükü azaltmak lazım" diye konuştu

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, işsizliğin hâlâ çok büyük bir problem olduğunu belirterek, ''Sokakta bana geliyorsunuz (Sayın Bakanım işim yok)... Bu tabi ki beni üzüyor. Ama önemli olan bunu köklü şekilde ülke çapında çözmek. Bunun için de meslek edindirmek, eğitimi iyileştirmek, belki de iş gücü piyasasını daha esnek hale getirmek, istihdam üzerideki yükleri daha da azaltmamız lazım'' dedi. Türkiye'de eğitimin önemini bildiklerini, son 6 yıldır ilk defa Milli Eğitim Bakanlığının bütçeden en fazla payı alan bakanlık olduğunu ifade ederek, insana yatırım yapıldığında dünya ile rekabet edebileceğimizi, katma değeri yüksek ürünler üretebileceğimizi vurguladı.

Hükümetleri döneminde ulaşımda, sağlıkta yaptıkları yatırımları anlatan Şimşek, ''Türkiye'ye ilk döndüğümde Kilis'te bir hastane açılışına katıldım. Oradaki plazma ekranlara, güzel uygulamalara hayran kaldım. Özel sektör mantığı ile yapılan çok modern tesisler'' dedi.

Şimşek, Türkiye'de ekonomide çok önemli ilerlemeler kaydettiğini, çok önemli reformlar yapıldığını ifade ederek, şunları kaydetti: ''Ama sıkıntılar yok mu? Var. Türkiye'de işsizlik hala çok büyük bir problem ve şu anda maalesef işsizlik artıyor. Her şeyden önce ön teşhisi iyi koymak lazım. İssizlik önemli ölçüde mesleksizlik problemidir. Eğer Türkiye'de insanımızı zamanında iyi eğitebilseydik, dünya çapında profesyonel meslekler edinebilseydiler, vatandaşımıza dünyada bile çok talep olurdu.''

İşsizliği önlemek için 2-3 aşamalı bir planı uygulamaya koyduklarını anlatan Şimşek, eğitimde kaliteyi artırmanın ve onunla ilgili bir reformun peşinde olduklarını, sosyal güvenlik ve istihdam reformu yaptıklarını hatırlattı.

Prim indirim maliyeti 5 milyar

İŞKUR ile gençlere meslek edindirme kursu düzenlendiğini, gençlerin ve kadınların istihdamına pozitif ayrımcılık sağladıklarını ve beş yıllık teşvik getirdiklerine dikkati çeken Şimşek, işverenlerin sosyal sigortalar primini yüzde 25 indirdiklerine işaret ederek, ''Bu hazineye 5 milyara mal oldu, ama şirketlerimiz daha rekabetçi oldu. İnşallah istihdam artacak'' diye konuştu.
Şimşek, devletin imkanlarının sınırlı olduğunu belirterek, şunları kaydetti: ''Biz teker teker bütün vatandaşlarımızın problemiyle tabi ki ilgilenmek zorundayız ama önemli olan sorunları kökünden çözmek. Sokakta bana geliyorsunuz (Sayın Bakanım işim yok)... Bu tabi ki beni üzüyor. ama önemli olan bunun ötesine geçmek, bunu köklü şekilde ülke çapında çözmek. Bunun içinde meslek edindirmek, eğitimi iyileştirmek, belki de iş gücü piyasasını daha esnek hale getirmek, istihdam üzerindeki yükleri daha da azaltmamız lazım.''

En büyük buhranlardan biri

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, şu anda dünyada 1929'dan bu yana en büyük buhranlardan birisi yaşandığını, bütün dünyada ihracat ve üretimin düştüğünü, işsizliğin arttığını ifade ederek, şöyle konuştu: ''Bu Türkiye'ye özgü sorunlardan kaynaklanmıyor. Türkiye olarak bankalarımız daha iyi durumda, hane halkımızın borcu düşük, devletimizin imkanları iyi. İnşallah uluslararası piyasalar normalleşince Türkiye'deki toparlanma hızlı şekilde olacak.''

Türkiye'nin ilk defa böyle bir krize sağlam şekilde yakalandığını kaydeden Şimşek, ''Daha önce Türkiye çok krizler yaşadı. 1993'e, 1994'e geçiş, 2000 ve 2001... O dönemlerde kur, faiz, enflasyon yükseldi ve ekonomi küçüldü. Bugün ekonomi daralıyor, kur yükseldi ama gelişmiş ülkelerle aynı reaksiyonu gösteriyoruz. Faiz aşağı doğru, enflasyon aşağı doğru... Bunlar aslında son yıllarda yapılan iyileştirmeler sayesindedir" dedi.

Gazeteci davetsizmiş

Devlet Bakanı Şimşek, Gazintap'te yerel basınla yapılan toplantında kendisine dövizdeki yükselişi soran yerel gazeteciyi "Ben her gün size değerlendirme yapmak zorunda mıyım" diyerek ‘fırçaladığı’na ilişkin DHA kaynaklı haberlerde ‘bilinçli çarpıtma’ olduğunu savundu. Şimşek, DHA muhabirinin toplantıyı sabote ettiğini, kendisinin hedef haline getirilmek istendiğini iddia etti. Şimşek'in makamından yapılan yazılı açıklamada, Gaziantep'teki yerel TV ve gazete sahipleriyle onların sorunlarını dinlemek için özel davetle bir araya geldiği toplantının davetliler dışında herkese kapalı olduğu kaydedilerek, şöyle dendi: “Bu ilimizdeki yerel medyaya yönelik organizasyona, davet edilmediği halde girmek isteyen bu medya kuruluşu toplantıyı bilinçli sabote etmek istemiştir. Bakan Şimşek, gün içinde programının müsait olduğu zaman diliminde kendisini izleyen gazetecilerin döviz kurlarındaki hareketlilik ve gündeme ilişkin tüm sorularını yanıtlamıştır. Maksatlı yapılan bu tür haberlere karşı kamuoyunu dikkatli olmaya davet ediyoruz.”

Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2009, 09:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner67