Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "50+1 değişmeli" açıklamasının ardından, Cumhur İttifakı'nda yaşanan kriz dün Beştepe'de gerçekleşen görüşmede netlik kazandı.

Erdoğan, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli'yi kabul etti.

Toplantı basına kapalı ve günlük programda yer almıyordu; ortaya çıkan bilgilere göre görüşme yaklaşık bir saat sürdü.

CUMHUR İTTİFAKI KRİZİNİN ÇÖZÜMÜNE DÖNÜŞ

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, liderler arasında "Cumhur İttifakı'nda bir krizin olmadığı yönünde görüş birliğine varıldığı" belirtildi.

Geçen hafta planlanan ancak kriz nedeniyle gerçekleşmeyen görüşmede, yerel seçimlerin ele alındığı ifade edildi.

Erdoğan'ın, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) yaptığı temayül yoklamalarının sonuçlarını paylaştığı ve Bahçeli'nin görüşlerini aldığı öne sürüldü.

50+1 TARTIŞMASI VE GÜNDEM MADDELERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, mevcut 50+1 mecburiyetinin partileri yanlış yollara sevk ettiği yönündeki açıklaması, siyasette yeni bir tartışma başlatmıştı.

Erbakan'dan seçim açıklaması: Geri çekilme yok, AK Parti'nin yedek lastiği olmayız! Erbakan'dan seçim açıklaması: Geri çekilme yok, AK Parti'nin yedek lastiği olmayız!

Erdoğan ve Bahçeli arasındaki görüşmede bu konunun yanı sıra, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları ve 31 Mart 2024'teki yerel seçim konularının da ele alınması bekleniyor.

BAHÇELİ'DEN NET AÇIKLAMALAR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, geçtiğimiz günlerde Meclis'teki grup toplantısında, partisinin geçmişteki görüşünde değişiklik olmadığını vurgulayarak, "Milletvekili, belediye başkanı, muhtar seçmiyoruz. Cumhur'un bütününü temsil edecek cumhurbaşkanı seçiyoruz. MHP olarak dün ne demişsek bugün de aynı görüşteyiz." demişti.

Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti'ye olan desteklerinin devam edeceğini vurgulayarak, "Hiç kimse Cumhurbaşkanımız ile aramıza giremeyecektir." ifadesini kullanmıştı.

SONUÇ VE BEKLENTİLER

Görüşme sonrasında alınan kararlar ve liderler arasındaki uyum, Cumhur İttifakı'nın krizini çözme yönünde olumlu bir adım olarak değerlendirilebilir.

50+1 tartışması ve diğer gündem maddelerinin görüşülmesi, önümüzdeki günlerde siyasi gelişmeleri etkilemeye devam edebilir.