Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret kapsamında Almanya'nın başkenti Berlin'e ulaştı. Erdoğan'ın ilk görüşme noktası Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier oldu.

01-bfyb

ÖNCE CUMHURBAŞKANI STEİNMEİER İLE BİR ARAYA GELDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Steinmeier ile gerçekleştirdiği görüşmede, İsrail'in Filistin topraklarındaki saldırılarına son verilmesi gerektiğini vurgulayarak, dünya genelinden gelecek tepkilerin önemine dikkat çekti. Erdoğan, bölgede derhal ateşkesin sağlanması ve insani yardımların ulaştırılması gerektiğini belirterek, akan kanın durdurulmadığı her günün insanlık için bir kayıp olduğunu ifade etti.

02-gknq

ERDOĞAN'DAN ALMAN BAŞBAKANI VE DÜNYAYA NET MESAJ!

Steinmeier ile yapılan görüşmenin ardından Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Filistin ve Gazze" konusunda net mesajlar verdi. Erdoğan, Almanya Başbakanı'na çarpıcı açıklamalarda bulunarak, "Gazze'de binlerce çocuk, kadın, yaşlı sivilin öldüğü bu katliama bir an önce son verilmesi gerekiyor." dedi.

04-7nhq

Mersin ve Kocaeli’de rekor yakalama! Değeri 1 milyar TL Mersin ve Kocaeli’de rekor yakalama! Değeri 1 milyar TL

"HRİSTİYAN OLARAK BU TABLODAN RAHATSIZ MISINIZ?"

Erdoğan, 7 Ekim'den bugüne kadar devam eden İsrail'in Gazze'deki saldırılarını eleştirerek, "Binlerce Filistinli şu anda İsrail tarafından öldürüldü. Hastaneleri yok edildi, ibadethaneleri, kiliseleri vuruldu. Ben bir Müslüman olarak bundan rahatsızım. Peki, siz bir Hristiyan olarak bu kiliselerin vurulmasından rahatsız olmuyor musunuz?" sözleriyle dünya kamuoyuna seslendi.

"İSRAİL'E BORÇLU OLANLAR RAHAT KONUŞAMIYOR"

Erdoğan, Almanya'nın İsrail'e koşulsuz destek verdiğine dikkat çekerek, "Borçluluk psikolojisi içinde İsrail-Filistin savaşını değerlendirmemek gerekir. Ben rahat konuşuyorum, bizim İsrail'e borcumuz yok. Ama borçlu olanlar rahat konuşamıyor." şeklinde konuştu.

03-kvwc

ALMAN MEDYASINDA "SKANDAL" HAZIMSIZLIK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çıkışları Alman medyasında geniş yankı buldu. Alman Bild gazetesi, Erdoğan'ın sözlerini "Skandal" olarak nitelendirirken, bu açıklamalara karşı bir tepki gösterdi.

05-irpq