Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ve MİT Başkanı İbrahim Kalın'ı toplantıya çağırdı.

Sürpriz zirvenin gündem maddesinin Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne yönelik yürütülen soruşturma olduğu tahmin edilirken Erdoğan, gündemi meşgul eden konu hakkında "Bürokratik vesayete fırsat vermeyiz. Son dönemde gündeme gelen her hadiseyi en ince detaya kadar takip ediyoruz. Kanunun dışına çıkan kim varsa hukukta hesabını soruyoruz. Ülke ve millete karşı vazifesini yapmamanın hiçbir bahanesi olamaz. Bizim için her bir saniye milletimizin emanetidir. Biz buradayız, dava burada ve inşallah yarın da burada olacaktır" dedi.

Bu gençlerimize ne oluyor... İzmir'de anne ve babasını tek tek öldürdü Bu gençlerimize ne oluyor... İzmir'de anne ve babasını tek tek öldürdü

KADROLAR GÜÇLENİYOR, YOL HARİTASI BELİRLENİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantının ardından yaptığı açıklamalarda, parti kadrolarının güçlendirilmesi ve gelecek için yol haritasının belirlenmesi üzerinde durdu. Özellikle vurguladığı noktalardan biri, kongre sürecinin yaklaşmasıyla birlikte kadrolar arasında yeniden bir dinamizm ve heyecanın oluşturulmasıydı. "Yorulan, yanlışı olan arkadaşlarımız varsa onları dinlenmeye alacağız, yeni heyecanlı dinamik arkadaşlarımıza kadrolarımızı güçlendirerek yolumuza devam edeceğiz" diyen Erdoğan, önümüzdeki süreçte kadroların daha da güçleneceğini ifade etti.

SİVİL ANAYASA ÖNCELİĞİMİZ

Erdoğan, Türkiye'nin 64 yıllık sivil anayasa hasretini gidermek önceliklerinden biri olarak belirterek, "Aceleye getirmeden ama çok da fazla uzatmadan somut adımlar atılmasında fayda görüyoruz" dedi. Bu konuda yapıcı bir tutum sergileyeceklerini ve ülkeyi her alanda yeni seviyelere taşıyacaklarını belirtti.

SEÇİM MESAJI VE KADRO BELİRLENMESİ

Geçmiş seçimlerin ve milletin mesajının değerlendirilmesine de değinen Erdoğan, "14 Mayıs seçimlerinde aziz milletimiz iktidar olmayı bizlere layık görmüş, 31 Mart'ta da bizlere bir ikazda bulunmuştur. 31 Mart'ta bir kırılma olmamıştır. Seçmen kararlı bir şekilde hükümeti iktidara teslim etmiştir. Bu ikisini birbirinden ayırmak zorundayız. Milletin verdiği mesajı duymazdan gelecek değiliz. Biz o mesajı aldık ve gereğini de yapmaya başladık. Bu yanılgıya düşmeyeceksiniz" şeklinde konuştu.

BÜROKRASİYE MESAJ: HUKUK ZEMİNİNDE HESAP VERECEKLER

Bürokrasi içerisindeki rehavet ve isteksizliğe vurgu yaparak, "Kanun dışına çıkanlara hukuk zemininde hesap soruyoruz. Biz buradayız. Dimdik, sapasağlam ayaktayız. Mevla ömür, milletimiz de yetki verdikçe burada olmaya devam edeceğiz" dedi. Bu sözlerle bürokrasiye de mesaj veren Erdoğan, devletin her kademesinde hukukun üstünlüğünün sağlanacağını vurguladı.

DOSTLUK İÇİN İHANETE YER YOK

Partisinin politikaları ve misyonu hakkında da konuşan Erdoğan, "Partimizin kapıları, ilkeleri bizimle örtüşen herkesle açıktır. Ama siyasette kin kavramını asla kabul etmeyiz. İhanete varmayan her dostluk bizim için bakidir. Yeter ki samimiyet, ülkeye hizmet derdi olsun" ifadelerini kullandı.