Kahramanmaraş ilinde etkisini sürdüren yüksek sıcaklıkların sebep olduğu kuraklık, bir vatandaşın bahçesindeki ağaçlarını tehdit ediyor.

Bölge genelinde hissedilen aşırı sıcaklar, özellikle Dulkadiroğlu ilçesi Çokyaşar Mahallesi'nde ikamet eden Recep Çiftçioğlu'nun meyve ağaçlarının kuruma sürecini hızlandırıyor.

60 yaşındaki Çiftçioğlu, yaptığı açıklamada, bölgenin alışılmadık derecede yüksek sıcaklara maruz kaldığını belirterek meyve ağaçlarının sağlık durumunun ciddi şekilde etkilendiğini ifade etti.

Özellikle incir ve ceviz ağaçlarının kuruma belirtileri gösterdiğini belirten Çiftçioğlu, sulama yapmalarına rağmen ağaçların kurtarılamadığını söyledi.

kahramanmaras-kuraklik1

"BU KURAKLIK ÇOK FARKLI"

Çiftçioğlu, yıllardır bu bölgede yaşadığını ancak bu kadar şiddetli sıcaklarla karşılaşmadığını dile getirerek, "Son 50-60 yılda böyle aşırı sıcaklar görmedim. Bugün suladığımız ağaçlar ertesi gün kurumaya başlıyor. Bu durumun suyla bir ilgisi olmadığını biliyoruz; tamamen yüksek sıcaklıkla alakalı bir sorun söz konusu. Uzun yıllardır bu ağaçlara özen gösteriyoruz ancak bu seferki kuraklık çok farklı." şeklinde konuştu.

Başkan Görgel, Kapalı Çarşı’da Esnaf ve Vatandaşlarla Bir Araya Geldi Başkan Görgel, Kapalı Çarşı’da Esnaf ve Vatandaşlarla Bir Araya Geldi

kahramanmaras-kuraklik2

Bölge sakinleri, iklim değişikliğinin etkilerini net bir şekilde hissettiklerini ve kuraklığın tarım ürünleri üzerinde olumsuz etkilere yol açtığını belirtiyor.

Uzmanlar da benzer iklim olaylarının gelecekte daha da sık yaşanabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Durumunun düzeltilmesi için su tasarrufu gibi önlemlerin yanı sıra iklim değişikliği ile mücadele stratejilerinin de hayati önem taşıdığı vurgulanıyor.

kahramanmaras-kuraklik3

kahramanmaras-kuraklik4