Ticaret Bakanlığı, 31 Ağustos'ta ilan siteleri üzerinde gerçekleştirdiği düzenleme ile sektörde önemli değişikliklere imza attı. 1 Kasım'da yürürlüğe giren bu güncelleme ile birlikte, Facebook üzerinden ilan verme sürecinde kimlik doğrulama zorunlu hale geldi.

KİMLİK DOĞRULAMA ŞARTI GETİRİLDİ

Ticaret Bakanlığı tarafından 31 Ağustos'ta duyurulan düzenlemelerle, ilan platformlarına kimlik ve yetki doğrulama yükümlülüğü getirildi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, söz konusu düzenlemelerin 1 Kasım'da yürürlüğe girdiği belirtildi. Bu kapsamda, Elektronik İlan Doğrulama Sistemi (EİDS) üzerinden ilan platformlarına, üyelik öncesinde veya ilk ilan girişinde kimlik doğrulaması yapma imkanı tanındığı ifade edildi.

HALİHAZIRDA YAYINDA OLAN İLANLAR KALDIRILIYOR

Bakanlık açıklamasında ayrıca, haksız rekabetin önlenmesi amacıyla Facebook-Marketplace uygulaması üzerinden yeni taşıt ve emlak ilanı yayımlanmasının EİDS entegrasyonu sağlanana kadar durdurulduğu bildirildi. Açıklamada, mevcut yayındaki ilanların da kaldırılmaya başlandığı belirtildi.

Hyundai iki modelinin fişini çekiyor! Artık üretilmeyecek Hyundai iki modelinin fişini çekiyor! Artık üretilmeyecek

Bu düzenlemeyle birlikte, ilan verenlerin kimlik doğrulama sürecinden geçmeleri ve ilan platformları arasında daha adil bir rekabet ortamının sağlanması hedefleniyor. Ticaret Bakanlığı, ilan sektöründeki bu önemli adımla hem kullanıcıların güvenliğini artırmayı hem de sektörde şeffaflığı sağlamayı amaçlıyor.