Parayla Para Kazanma Dönemi! 750 Bin TL'nin 1 Aylık Getirisi Dudak Uçuruyor! Parayla Para Kazanma Dönemi! 750 Bin TL'nin 1 Aylık Getirisi Dudak Uçuruyor!

Fitch Ratings, geçtiğimiz hafta Türkiye'nin kredi notunu 'B'den 'B+'ya yükseltirken, not görünümünü "durağan"dan "pozitif"e çıkardı. Bu önemli değişikliklerin ardından düzenlenen çevrim içi toplantıda, not artışının gerekçeleri ve soruların yanıtları paylaşıldı.

POLİTİKA DEĞİŞİKLİĞİNİN ETKİSİ

Fitch Ratings analisti Morales, geçen yıl eylülde Türkiye'nin kredi notunu 'B' olarak doğruladıklarını ve not görünümünü "negatif"ten "durağan"a çıkardıklarını hatırlatarak, beklenenden daha fazla parasal sıkılaşma yaşandığını vurguladı. Morales, "Bu dönemde, seçimlerin yaklaşmasıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın manevra alanının kısıtlanacağını düşünerek faizin yüzde 35 seviyesinde kalacağını tahmin etmiştik. Ancak açıkça yanıldık ve TCMB, yılın başında yüzde 45 faiz oranına ulaşarak daha cesur bir sıkılaşma politikası izledi ve ekonomide genel kredi koşulları sıkılaştı." şeklinde konuştu.

ENFLASYON BASKILARI DEVAM EDİYOR

Morales, parasal sıkılaşmanın beklenenden daha ileri gittiğini belirtirken, enflasyon baskılarının hala güçlü olduğunu ifade etti. Kısa vadede Türkiye'de enflasyonun önemli bir politika zorluğu olmaya devam edeceğini söyleyen Morales, "Tutarlı bir politika sıkılaştırmasıyla enflasyonun düşürülmesini bekliyoruz. Türkiye'deki otoritelerin öncelikli hedefi enflasyonu azaltmak olacak." dedi.