Türkiye Futbol Federasyonu, Süper Lig'de uygulanacak yeni yabancı kuralını duyurdu.

Federasyonun aldığı karar doğrultusunda, önümüzdeki 3 sezon boyunca yabancı oyuncu sayısı 14'ten 12'ye düşürülecek.

Bu değişiklikle birlikte, 3 sezonun ardından bu sayı 11'e indirilecek, böylece 5 yıllık bir planlama süreci oluşturulmuş oldu.

İLK 11'DE YABANCI SAYISI ARTIYOR

Federasyonun açıklamasına göre, şu anda en fazla 8 yabancı oyuncunun ilk 11'de yer alabildiği kural da değişiyor.

Kahramanca Mücadele Penaltılarda Son Buldu: Fenerbahçe Kupaya Veda Etti! Kahramanca Mücadele Penaltılarda Son Buldu: Fenerbahçe Kupaya Veda Etti!

Artık kulüpler, maçlara 11 yabancı oyuncu ile çıkabilecekler. Bu adım, kulüplerin daha fazla esneklik kazanmasını sağlayacak.

YENİ KURALLAR

Türkiye Futbol Federasyonu, yeni düzenlemeleri şu şekilde özetledi:

2024-2025 sezonundan itibaren 5 sezonluk projeksiyonla uygulanacak Süper Lig Oyuncu Uygunluğu detaylarını kararlaştırdığı toplantısında aşağıdaki kararları almıştır:

1) 2024-2025 sezonundan itibaren takip eden ilk üç sezonda A Takım listesinde yazılacak yabancı uyruklu futbolcu sayısı 14'den 12'ye, takip eden sonraki iki sezonda ise 11'e düşürülmüştür. Maç günü listesinde sınırlama olmayacaktır.

2) A Takım listesine yazılacak futbolcu sayısı kulüplerin transfer bütçelerini daha verimli kullanabilmelerini sağlamak amacıyla 30'dan 26'ya düşürülmüştür.

YERLİ AKADEMİLERDEN YETİŞTİRİLEN OYUNCU ZORUNLULUĞU GETİRİLECEK

3) Kulüp A Takım listesine yazılacak A Millî Futbol Takımımızda oynamaya uygun 14 futbolcudan ilk üç sezonda en az 2'sinin, sonraki iki sezonda en az 3'ünün kulüp akademisinden yetiştirilmiş olması zorunluluğu getirilmiştir.

4) Kulüp akademisinden yetişmiş oyunculara ek olarak beş sezonda da A Millî Futbol Takımımızda oynama uygunluğu bulunan 14 futbolcudan en az 5'inin ise yerli akademilerde yetişmiş olması zorunluluğu da getirilmiştir.

YERLİ OYUNCU OYNATANA TEŞVİK VERİLECEK

5) 2024-2025 sezonundan itibaren yabancı uyruklu futbolcu transferlerinden alınacak fon bedellerinin büyük bir bölümü A Millî Futbol Takımımızda oynama uygunluğu bulunan futbolcu oynatan kulüplere Federasyonumuzca "yerli futbolcu teşvik fonu" olarak ödenecektir.