ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), kasım ortasından bu yana 38 eyalette toplamda 230 kişinin salmonella salgınından etkilendiğini açıkladı. Yapılan açıklamada, hastalardan 96'sının hastaneye kaldırıldığı ve 3 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

KANADALI SAĞLIK YETKİLİLERİNDEN DUYMUŞ OLDUKLARI

Kanadalı sağlık yetkilileri de ülkelerinde 129 vakaya rastlandığını duyurdu. Açıklamada, hastaneye kaldırılan 44 kişiden 8'inin yaşamını yitirdiği bilgisi paylaşıldı.

CDC VE FDA'NIN UYARILARI

CDC, salgının kaynağının marketlerde kesilmiş şekilde satılan kavunlar olduğuna işaret ederek, halka kaynağı belirsiz kavunları satın almamaları ve tüketmemeleri konusunda uyardı. ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ise salgınla bağlantılı markaların ürünlerini geri çağırdıklarını duyurdu.

SALMONELLA BELİRTİLERİ

Salmonella enfeksiyonunun belirtileri arasında ishal, mide bulantısı, kusma ve ateş yer alıyor. Vakaların çoğunda belirtiler birkaç günde ortadan kalkarken özellikle küçük yaştaki ve bağışıklık sistemi zayıf olanların hastaneye kaldırılması gerekebiliyor. 

Deniz kenarındaki otelin havuzuna dalan fok, adama meydan okudu! Deniz kenarındaki otelin havuzuna dalan fok, adama meydan okudu!

Bu gelişmeler ışığında, yetkililer halkı, satın aldıkları kavunlara özellikle dikkat etmeye ve belirtiler görülmesi halinde derhal sağlık kuruluşlarına başvurmaya çağırıyor.