Profesyonel Kurulum Olmadan Güneş Enerjisi Sistemleri Risk Taşıyor

Uzmanlar, güneş enerjisi sistemlerinin kurulumunda profesyonel yardımın önemini vurgulayarak, "Uzman olmayan kişilerin yaptığı işler ciddi zararlara yol açabilir." Güneş enerjisi panellerinin satış ve kurulumunda dikkatli olunması gerektiğine dikkat çeken TEK Enerji Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Şahintaş, özellikle bazı zincir marketlerde ve online platformlarda gözlemlenen güneş enerjisi paneli satışlarının, hem tüketici güvenliği hem de sektörün geleceği açısından risk taşıdığını belirtti.

Şahintaş, çevre dostu enerji üretimini sağlayan panellerin seçimi kadar kurulum ve sonrasındaki bakım hizmetinin de büyük bir önem taşıdığını vurguladı. Panellerin kalitesi ve sertifikasyonunun, uzun vadede optimal performans için kritik olduğunu dile getiren Şahintaş, düşük kaliteli ve ucuz panellerin sadece verim kaybına yol açmakla kalmayıp aynı zamanda ilave maliyetlere neden olabileceğini ifade etti.

Şahintaş, özellikle işin uzmanı olmayan kişilerin panel satışı ve kurulumu yapması durumunda, can güvenliği riskinin artabileceğini belirtti. Uzman ekipler tarafından gerçekleştirilen kurulum ve düzenli bakımın, panellerin ömrünü uzatarak performansını artırdığını söyledi.

Satış Sonrası Destek Önem Arz Ediyor

Başkan Şahintaş, güneş enerjisi paneli yatırımının sadece başlangıç maliyetiyle sınırlı olmadığını, uzun vadeli gelirin de hesaplanması gerektiğini söyledi. Düşük kaliteli panellerin veya hatalı kurulumun ilerleyen dönemlerde yüksek maliyetlere yol açabileceğine dikkat çekti. Ayrıca, güneş enerjisi sistemlerinin verimli şekilde çalışabilmesi için satış sonrası teknik destek hizmetlerinin önemli olduğunu belirtti.

Müşterilere sürekli teknik destek sunan firmaların, olası sorunların hızla çözülmesine yardımcı olduğunu ifade eden Şahintaş, firma olarak müşterilerinin enerji ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamayı ve sürdürülebilir enerjiye geçişi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmeyi taahhüt ettiklerini söyledi. Aynı zamanda toplumun bu konuda bilinçlenmesine katkı sağlamak için çaba gösterdiklerini belirtti.

Çin'den Dev Hamle: Çip Savaşında 47 Milyar Dolarlık Sürpriz! Çin'den Dev Hamle: Çip Savaşında 47 Milyar Dolarlık Sürpriz!

20230825aw015981-0