Endonezya'nın gökyüzünde yaşanan sıra dışı bir olay, uluslararası havacılık camiasında geniş yankı buldu. Batik Air Havayolları'na ait bir yolcu uçağının, Kendari'den Cakarta'ya doğru yaptığı rutin sefer sırasında, pilot ve yardımcı pilotun aynı anda uyuyakalması sonucu yaşananlar, havacılık tarihine not düşüldü.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Katar ile ortak basın toplantısında konuştu Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Katar ile ortak basın toplantısında konuştu

OLAYIN PERDE ARKASI

25 Ocak'ta meydana gelen bu olayda, Batik Air'in uçağı, pilot ve yardımcı pilotun sergilediği beklenmedik uyku performansı ile rotasından saparak, dakikalarca kontrolsüz bir şekilde ilerledi. Endonezya Ulaştırma Bakanlığı, pilotların 28 dakika süren uykuları nedeniyle derhal bir soruşturma başlattığını duyurdu. Devlet haber ajansı Antara'nın raporlarına göre, uçuş sırasında yaşanan bu sapma, uçaktaki 153 yolcu ve mürettebat için herhangi bir yaralanma ya da maddi hasar oluşturmadan atlatıldı.

UÇUŞUN KRİTİK ANLARI

Uçağın Kendari'den havalanıp seyir irtifasına ulaştığı sırada, ikinci pilotun günün erken saatlerinde yeterince dinlenemediğini kaptan pilota ilettiği, ancak bu durumun uçuşun ilerleyen safhalarında ciddi bir problem yaratacağı o an bilinmiyordu. İnişe 90 dakika kala ikinci pilot, beklenmedik bir şekilde uykuya daldı. Uçağın kontrol merkezi ile son başarılı iletişiminden 12 dakika sonra, kontrol merkezinin pilotlarla iletişim kurma çabaları yanıtsız kaldı.

KULEYE YALAN SÖYLEDİLER

Uyandıklarında, uçağın rotasından sapmış olduğunu fark eden pilotlar, durumu düzeltmek için harekete geçtiler. Ancak kule ile olan ilk iletişimlerinde, uyuyakaldıklarını gizlemeyi tercih ederek, yaşananın bir "radyo iletişim problemi" olduğunu öne sürdüler. Bu gelişme, havacılık güvenliği açısından ciddi soru işaretleri yaratırken, soruşturma sürecinin de mercek altına alınmasına neden oldu.