Kahramanmaraş ilinde meydana gelen depremlerin ardından, Hayrullah Mahallesi sakinlerinden Kemal Baltacı, yıllardır beraber yaşadığı aile fertleri ve komşularını kaybetmenin acısıyla yola çıkarak özel bir girişimde bulundu.

Baltacı, deprem şehitlerini unutulmaz kılmak ve mahallesindeki hatıraları yaşatmak amacıyla özel bir konteyner çay evi açtı.

Kahramanmaraş'ı sarsan 6 Şubat tarihindeki 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler, 11 ilde büyük yıkımlara ve can kayıplarına yol açtı.

Depremin merkez üssü olan Kahramanmaraş'ın Onikişubat ilçesinde bulunan Hayrullah Mahallesi, en fazla zarar gören yerleşim alanlarından biri oldu.

Bu mahallede yıllardır yaşayan Kemal Baltacı, depremde eşi, kızı, oğlu ve gelini gibi sevdiklerini kaybetmesinin ardından, bu acıyı unutulmaz kılmak ve hatıraları yaşatmak amacıyla bir fikir geliştirdi.

depremde-kaybettigi-esi-kizi-ve-mahallelileri-anisina-bu-konteyneri-acti2

ÜCRETSİZ ÇAY İKRAMI

Baltacı, mahallesinde "Geride Kalanlar" adını verdiği özel bir konteyner çay evi açarak, enkaz altından çıkan fotoğrafları sergiliyor ve ziyaretçilere ücretsiz çay ikram ediyor.

Depremin etkilediği diğer yerleşim alanlarında verilen devlet yardımını alarak çay evini hayata geçiren Baltacı, çevresinden ve tanıdıklarından gelen desteklerle çay, çörek gibi malzemeleri ziyaretçilere sunuyor.

depremde-kaybettigi-esi-kizi-ve-mahallelileri-anisina-bu-konteyneri-acti3

Birlikte mücadele başarı getirdi! Mücbir sebep bir kez daha uzatıldı Birlikte mücadele başarı getirdi! Mücbir sebep bir kez daha uzatıldı

"OĞLUM VE BEN HAYATTA KALDIM"

Baltacı, yaşadığı acı olayı şu sözlerle anlatıyor: "Bu mahallede ikamet ediyorum, bu mahallenin bir vatandaşıyım. Depremi biz bu mahallede yaşadık ve Kahramanmaraş'ta en büyük yıkım bu mahallede oldu. Maraş’ta deprem en çok burayı etkiledi, şu anda bu mahallemizde ne bir iş yeri ne de bir ev hiçbir şey kalmadı. Muhtarımız ve ben burayı ayakta tutmaya, insanları tekrardan bir araya getirme uğraşındayız. Deprem anında çok şeyler yaşadık. Ben eşimi, kızımı, oğlumu, gelinimi ve torunlarımı kaybettim. 16 yaşındaki oğlum ve kendim kaldık. Ben burada şehitlerimiz adına burayı açtım, onlar adına hayır duası toplayabilir miyiz derdimiz o. Buraya gelenlere çay ikram etmek, soğuk su ikram etmek, eşi dostu bir araya getirmek en büyük amacım. Bizi ne doktor iyi edebilir ne de başka bir şey, biz ancak birbirimizi iyi edebiliriz."

depremde-kaybettigi-esi-kizi-ve-mahallelileri-anisina-bu-konteyneri-acti1

DUYGUSAL ANLAR YAŞANIYOR

Depremin yarattığı bu acı ve kayıpların unutulmaması adına açılan "Geride Kalanlar" Çay Evi, mahalle sakinleri ve ziyaretçiler arasında olumlu bir etki yaratıyor. Baltacı'nın ifadesine göre, çay evine gelenler içeride sergilenen fotoğraflara bakarken, bazen duygusal anlar yaşayarak kaybettikleri sevdiklerini hatırlıyorlar.

Baltacı, çay evini şu sözlerle özetliyor:

"Buraya gelenlerin tepkisi hep olumlu yönde. Beni tebrik ediyorlar. Burası şahsi bir yer değil, ümmetin yeri. Burada şehitler için iş yapılıyor. Hayrullah Mahallesi'ndeki şehitlerin hepsinin adına dua edin yeter diyoruz. Burada enkazdan çıkan fotoğraflar var. Dün 19 yaşında bir çocuk geldi burada bir çay içti. İçerdeki fotoğrafları fark etti, onlara bakarken içeriden bir çığlık geldi. İçerden bir çığlık geldi meğerse ablasının fotoğrafını bulmuş. Beraber ağladık kendisiyle. Burada çok dramatik sahneler de oluyor. Burası bana çok iyi geldi, ben kendi kendimi iyi ettim burada. İyi ki de yapmışım diyorum."

depremde-kaybettigi-esi-kizi-ve-mahallelileri-anisina-bu-konteyneri-acti4