Hazine ve Maliye Bakanlığı, yaz döneminde Antalya, Muğla ve İzmir başta olmak üzere turizm beldelerinde yoğun kullanılan işletmelere yönelik denetimlerini sıkılaştırma kararı aldı. Turizm sezonunun başlamasıyla birlikte Gelir İdaresi Başkanlığı ekipleri, bu alanlara yönelik denetim takvimini oluşturdu.

KAYIT DIŞI EKONOMİYLE MÜCADELE

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kayıt dışı ekonomiyle mücadelenin önemine dikkat çekerek, "Elde edilen sonuçlar üzerine gerekli işlemler yapılacak. Kayıt dışı ekonomiyle mücadelemiz tavizsiz ve güçlü şekilde devam edecek." ifadelerini kullandı. Bu açıklama, denetimlerin ciddiyetini ve kapsamını gözler önüne seriyor.

YOĞUN DENETİM DÖNEMİ BAŞLIYOR

Ekipler, yaz aylarında başta Antalya, Muğla ve İzmir olmak üzere turizm beldelerinde geniş çaplı denetimler gerçekleştirecek. Bu amaçla bu illere yüzlerce denetim personeli takviyesi yapıldı. Gece faaliyet gösteren eğlence mekanları, yat turizmi, plaj kulüpleri ve otel-pansiyonlar denetimlerin odak noktası olacak.

İŞLETMELER VE RESTORANLAR MERCEK ALTINDA

Denetimler kapsamında, özellikle gece kulüpleri, restoranlar ve beach clublarda hasılat tespitleri yapılacak. İşlek cadde ve sokaklardaki işletmeler de denetimlerden nasibini alacak. Bu kapsamda ekipler, işletmelerin vergi kayıtlarını ve gelir beyanlarını titizlikle inceleyecek.

KİRLAIK EVLER DE TAKİPTE

Gelir İdaresi ekipleri, günübirlik konut kiralamalarına da ağırlık verecek. Yazlık kiralamalara yönelik 2023 yılı analiz çalışmaları yapılırken, gelir elde ettiği düşünülen mükellefler izaha davet edilip sonuca göre gönüllü uyumla beyanda bulunmaları sağlanacak.

GÜNÜBİRLİK KİRALAMA İZNİ ALANLAR DENETLENECEK

Bakan Kurum duyurdu: TOKİ taksitlerinde yüzde 50 ödeme kolaylığı Bakan Kurum duyurdu: TOKİ taksitlerinde yüzde 50 ödeme kolaylığı

Kültür ve Turizm Bakanlığından günübirlik konut kiralama izni alan mükellefler ile boş olan ve günübirlik kiralama potansiyeli bulunan konutlar da denetim kapsamında yer alacak.

Editör: İsa Aslantaş