Almanya Başbakanı Olaf Scholz'u Moskova'da ağırlayan Rusya lideri Vladimir Putin, Avrupa'da bir savaş istemediklerini belirterek Batılı ülkeler ve NATO'ya ılımıl mesajlar verdi. "Müzakere yolundan gitmeye hazırız" diyen Putin, Rusya'nın güvenliğine ilişkin temel kaygıların ortakları tarafından ciddiye alınmasını umduklarını söyledi.

NATO'dan talep ettikleri güvenlik garantilerine henüz 'tatmin edici' bir yanıt gelmediğini vurgulayan Rus lider, yine de NATO ve ABD tarafından ortaya konan ve tartışılabilecek konular olduğunu da sözlerine ekledi. Putin, Ukrayna ve Doğu Avrupa'ya orta menzilli füzelerin yerleştirilmesi gibi konuları tartışmaya devam etmeye hazır olduğunu ancak meselelerin birbiriyle bağlantılı olduğunu kaydetti.

Maldivler su üstü gün batımı villaları başbaşa lüks bir kaçamakClub Med, 70 yıllık deneyimleYerini ayır

28 Şubat'a kadar indirim!Letgo

Ukrayna'nın doğusunda yaşananların bir 'soykırım' olduğunu savunan Rusya Devlet Başkanı, bölgedeki çatışmaların Minsk barış süreci çerçevesinde çözülmesi gerektiğini ifade etti.

BIDEN: HENÜZ DOĞRULANMADI

Putin'den saatler sonra Beyaz Saray'da kameralar karşısına geçen ABD lideri Joe Biden ise, Rusya'nın Ukrayna'ya bir saldırı düzenleme olasılığının çok yüksek olduğunu ancak bunun insanlara yönelik bedelinin de oldukça ağır olacağını söyledi.

Moskova tarafından önerilen diplomasiye devam etme çağrısını kabul ettiğini belirten Biden, Rusya vatandaşlarına seslendi: "Siz bizim düşmanımız değilsiniz ve Ukrayna'ya karşı kanlı, yıkıcı bir savaş istediğinizi sanmıyorum."

ABD'nin böyle bir harekete kararlı bir şekilde yanıt vermeye hazır olduğunu dile getiren ABD Başkanı Biden, Rusya'nın Ukrayna sınırlarına 150 bin civarında asker yığdığını da ekledi.

Moskova'nın bazı askerlerin sınır hattından geri çekildiğini duyurmasına da değinen Joe Biden, bunun henüz doğrulanmadığını bildirdi: "Rus askeri birliklerinin kalıcı birliklerine döndüklerine yönelik bilgileri doğrulayabilmiş değiliz. Doğrusu, analistlerimize göre tehdit edici pozisyonlarını sürdürüyorlar."

AP: RUSYA GERİLİMİ DÜŞÜRÜYOR, BATI ŞÜPHECİ

Rus ordusu halihazırda farklı bölgelerde 140 savaş gemisi ve 60'ı aşkın jetle tatbikatlar gerçekleştiriyor.

Kömürlü Barbekü Kömürlü Barbekü

Rus medyası, Vladimir Putin'in 2014 yılında ilhak ettiği Kırım'a konuşlanan silahlar ve diğer askeri araçların geri çekildiğini gösteren görüntüler yayınlıyor. Rusya Savunma Bakanlığı, Kırım'daki tatbikatların sona erdiğini kaydetti, görüntülerde Kerç Boğazı üstündeki Kırım Köprüsü'nden geçen trende zırhlı araçlar göze çarptı.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, gelinen noktayı 'Rusya Ukrayna gerilimini azaltmak için harekete geçti, Batı şüpheci' başlığıyla dünyaya servis etti.

AFP: RUS ORDUSU PUTİN'İN FAVORİ DIŞ POLİTİKA ARACI

Agence France-Presse (AFP) haber ajansı ise, 'Rus ordusu, Putin'in favori dış politika aracı' başlığıyla geçtiği haberde, yeryüzünün yüzölçümü en büyük ülkesini 20 yılı aşkın süredir yöneten Vladimir Putin'in orduyu dirilttiğini yazdı.

Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra yıllarca ihmal edilen ordunun yeni savaş uçakları, füzeler ve tanklar kazandığını belirten AFP, Kuzey Kutbu'nda yeni Rus üsleri açıldığını ve uzun menzilli bombardıman uçaklarının tıpkı Soğuk Savaş yıllarında olduğu gibi devriye gezdiğini kaydetti.

Bugüne gelindiğinde ise, uzmanlara göre Rus ordusu Putin'in dış politikasında anahtar bir rol üstleniyor. Carnegie Moskova Merkezi yöneticisi Dmitri Trenin, Putin'in büyük düşündüğünü söylüyor:

"Ukrayna krizi, Rusya'nın Soğuk Savaş'tan bu yana ilk kez Batılı ülkelerin eski Sovyet topraklarına genişlemesine karşı güç kullanmaya hazır olduğunu ispatladı. Rusya'nın jeopolitik geri çekilmesi 30 yıl sonra sona erdi."

AKDENİZ ISINACAK! İLK FOTOĞRAFLAR

Halihazırda Ukrayna'nın kuzey sınırında yer alan Belarus'ta geniş çaplı bir tatbikat yapan Rus ordusu, Akdeniz ve Barents Denizi'nde yeni bir gövde gösterisine girişeceğini duyurdu.

Salı günü akşam saatlerinde ise, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu yanında savaş uçaklarıyla birlikte Suriye'ye uçtu. Şoygu, Eylül 2015'ten bu yana destekledikleri Beşar Esad'la başkent Şam'da bir araya geldi.

Rus ordusu, Akdeniz'deki deniz tatbikatı için Hmeymim hava üssüne nükleer başlık da taşıyabilen uzun menzilli Tu-22M3 bombardıman uçakları indirdi. Şoygu'nun ziyaret ettiği Hmeymim'de, bir başka Rus uçağındaki füze dikkat çekiciydi.

Rusya, Kinjal hipersonik füzelerin yüklendiği MiG-31 jetleri de Suriye'deki üste ulaştı. Rusya Savunma Bakanlığı, Şoygu'yu generalleriyle hipersonik füzenin önünde sohbet ederken gösteren bir fotoğraf servis etti.

2 bin kilometre menzili bulunan hipersonik füze Kinjal, ikinci kez Doğu Akdeniz'e sevk edildi.

Rus ordusunun televizyonu Zvezda, aralarında füze gemisi Varyag ve Mareşal Ustinov'un da yer aldığı 15'ten fazla savaş gemisi, 30 savaş uçağı ve denizaltıların Akdeniz'de güç gösterisinde bulunduğunu kaydediyor. Tu-22M3 bombardıman uçakları ve Kinjal hipersonik füzelerinin tatbikata ne zaman katılacağı şimdilik bilinmiyor.

Rusya geçtiğimiz yıl yine tatbikatlar için Tu-22m3 uzun menzilli bombardıman uçaklarını ve Kinjal yüklü MiG-31'leri Suriye'ye göndermişti.

TÜM AVRUPA BAŞKENTLERİNİ VURABİLİR

Rusya uzmanları, ayrıca söz konusu Kinjal hipersonik füzelerinin ilk kez Avrupa'daki Rus toprağı Kaliningrad'a gönderildiğini belirtiyor. Hipersonik füze, Londra'dan Paris ve Roma'ya tüm Avrupa başkentlerini vurma kapasitesine sahip.

Savaş uçaklarından fırlatılan hipersonik füze Kinjal, Mayıs 2018'de dünyaya tanıtılmıştı. Rus yapımı MiG-31 savaş uçağı, aşırı ağır füzelerin taşınması için yenilendi.

Kaynak: Milliyet