İçişleri Bakanı Yerlikaya: Sosyal Medyada Provokatif İçeriklere Sert Müdahale

1. İşlenen Suçlar Hakkında Bilgilendirme

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, son bir ay içinde sosyal medya üzerinden gerçekleşen suçlara karşı önemli bir mücadele sürdürdüklerini açıkladı. Halkın dini, milli, ve manevi değerlerine, devlet büyüklerine hakaret eden, aynı zamanda halkı kin ve düşmanlığa tahrik eden 79 şüpheli şahsa karşı etkili işlemler gerçekleştirildi.

Naci Görür'den Ayakları Titreten Açıklama: İstanbul'da 4 Milyon Can Tehlikede! Naci Görür'den Ayakları Titreten Açıklama: İstanbul'da 4 Milyon Can Tehlikede!

2. İncelenen Hesap Sayısı ve Suç Kategorileri

Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesaplarını inceleme altına alarak 60 milyonu aşkın kişiden 79 kişiye 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik' suçundan işlem uygulandığını açıkladı. Ayrıca, son dört günde 'Dini Değerleri Alenen Aşağılama' suçundan 8 hesap hakkında inceleme başlatıldığı da belirtildi.

3. Sosyal Medya Paylaşımları ve Analiz

İçişleri Bakanlığı, sosyal medya platformu X (Twitter) üzerindeki paylaşımları detaylı bir şekilde analiz etti. Yapılan tespitlere göre, son bir ayda 60 milyon 338 milyon 566 hesaptan 1 milyar 432 milyon 556 bin 601 paylaşım gerçekleştirildi. Bu paylaşımların yüzde 27.86’sının bilgisayarlar tarafından yönetilen BOT hesaplar olduğu ortaya çıktı. Ayrıca, paylaşımların yüzde 41’inin (587.348.206 tweet) olumsuz ve spekülatif olduğu belirlendi.

4. Uyarı ve Toplumsal Bilinçlendirme

Bakan Yerlikaya, halkı bu tür provokatif içeriklere karşı dikkatli olmaya çağırdı. Özellikle son dönemde dinî değerlere hakaret eden hesaplara karşı hemen müdahale ettiklerini ve adalete teslim ettiklerini vurgulayarak, vatandaşların bu tür hesaplara itibar etmemelerini önemle rica etti.