İngiltere, yeni benzinli ve dizel araçların satışını yasaklama tarihini 2035'e kadar uzatma düşüncesini değerlendiriyor. Bu, sera gazı emisyonlarını azaltma hedefini, orijinal takvimde belirlenen 2030 tarihinden beş yıl sonraya kaydırmayı ifade ediyor.

SATIŞLAR 2035 YILINA KADAR YASAKLANACAK MI?

İngiltere'nin, yeni benzinli ve dizel araçların satışını yasaklama tarihini 2035'e kadar uzatma düşüncesi üzerinde durduğu bildiriliyor. Bu, sera gazı emisyonlarını azaltma hedefini ilk olarak 2030 olarak belirlemiş olan orijinal takvimden beş yıl sonraya kaydırmayı ifade ediyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın "yeşil devrim" vizyonunun bir parçası olarak 2020 Kasım ayında duyurulan 2030 hedefi, birkaç kez teyit edilmesine rağmen, İngiliz hükümetinin bu iddialı takvimden sapmayı düşündüğü anlaşılıyor.

Sosyal medya fenomeni Mika Can Raun saldırıya uğradığını açıkladı: "Öldüresiye dövüldüm" Sosyal medya fenomeni Mika Can Raun saldırıya uğradığını açıkladı: "Öldüresiye dövüldüm"

Bu karar, Avrupa Birliği'nin planına kıyasla daha hızlı bir hedef olarak ortaya çıkmıştı. Avrupa Birliği, yeni araçlar için 2035 sonrası sıfır emisyonu zorunlu kılmayı amaçlıyor ve bu da yeni benzinli ve dizel modellerin satışını aşamalı olarak sonlandırmayı içeriyor. Ancak, AB bu yılın başlarında planını değiştirerek sentetik yakıtlara izin verme kararı almıştı.

Şu anki İngiliz Başbakanı Rishi Sunak'ın, sera gazı emisyonlarıyla ilgili politikaları gevşetmeyi içeren bir dizi önlemi yakında açıklaması bekleniyor. Ancak, raporlara göre Sunak, 2019'da yasalaşan ve 2050'de net sıfır emisyon hedefini gerçekleştirmeyi zorunlu kılan hükümet hedefinden geri adım atmamayı düşünmüyor.

Bununla birlikte, siyasi çevrelerde ve iklim savunucuları arasında, İngiltere'nin Sunak'ın liderliğinde, özellikle önümüzdeki yıl beklenen seçimlere doğru zorlu iklim politikalarını uygulama kararlılığını kaybetmekte olduğu yönünde endişeler artıyor.

Editör: İsa Aslantaş