İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, savaş kabinesini feshettiğini duyurdu. Bu önemli gelişme, Reuters haber ajansının İsrailli bir yetkiliye dayandırdığı haberiyle ortaya çıktı.

ESKİ GENERAL BENNY GANTZ'IN AYRILIĞI KARARI TETİKLEDİ

Netanyahu'nun bu kararı almasının arkasında, merkezci eski general Benny Gantz'ın hükümetten ayrılması yatıyor. İsrailli yetkilinin yaptığı açıklamaya göre, Gantz'ın ayrılığının ardından altı üyeli savaş kabinesinin feshedilmesi beklenen bir hamleydi. Gantz, Netanyahu hükümetinde denge unsuru olarak görülüyordu ve onun ayrılığı, kabinede önemli bir boşluk oluşturdu.

Görünce mideniz bulanabilir: Aslında onlar birer tescilli yemek! Görünce mideniz bulanabilir: Aslında onlar birer tescilli yemek!

AŞIRI SAĞCI ORTAKLARIN TALEPLERİ

Netanyahu, koalisyonunun aşırı sağcı ortakları olan Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ve Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir'in talepleriyle de karşı karşıya kaldı. Milliyetçi ve dindar görüşleriyle bilinen bu bakanlar, savaş kabinesinde yer almak istiyorlardı. Ancak Netanyahu'nun bu taleplere nasıl yanıt vereceği merak konusu.

Editör: İsa Aslantaş