İstanbul'daki Hacı Nimet Özden Camii'nde, 10 Kasım'da cuma namazında gerçekleşen olay, sosyal medyada büyük yankı buldu. İmamın, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e dua etmesi, bir genç tarafından tepkiyle karşılandı.

OLAYIN ARDINDAKİ VİDEO

Bir genç, cuma namazında cami imamının Atatürk'ü anmasına ve ona dua etmesine karşı çıkarak sosyal medya hesabından bir video paylaştı. Bu paylaşım, genç tarafından Atatürk'e yönelik sözlerle dikkat çekti ve soruşturma başlatıldı.

ekran-goruntusu-2023-11-11-101624-ti6b

SORUŞTURMA VE GÖZALTI

Başsavcılığın aldığı kararın ardından polis ekipleri, video paylaşımının yapıldığı sosyal medya hesabının sahibini belirledi. Ahmet B. adlı şüpheli, kısa sürede Ümraniye'de gözaltına alındı. Soruşturma, cami çıkışında Atatürk'e yapılan dua nedeniyle camiyi terk ettiği iddia edilen şüpheli üzerinde yoğunlaştı.

ŞÜPHELİNİN İFADE VE TEPKİSİ

Şüpheli, paylaştığı videoda, camide Atatürk'ün anılmasına karşı çıkarak, "İstanbul Gayrettepe'deki Hacı Nimet Özden Camii'nde hutbede her hangi bir şekilde bulunmamasına rağmen anılmamasına rağmen imam vaazında zatı malum olan kişiye rahmet okudu ve namazdan sonra da onun ruhuna Kur'an okunup hediye edileceğini söyledi. Bunların arkasında namaz kılınmaz, Allah kafirleri, müşrikleri kahretsin. Bizleri bu kafirlerden beri etsin." şeklinde konuştu.

Eşini benzin döküp yakarak öldürmüştü, gülerek seyreden cani koca tutuklandı Eşini benzin döküp yakarak öldürmüştü, gülerek seyreden cani koca tutuklandı

ekran-goruntusu-2023-11-11-101611-ufle

İKİNCİ ŞAHISIN TEPKİSİ

Ahmet B.'ye eşlik eden bir kişi, "Raconu kesip çıktım. Tartışmaya çalışanın ağzına bir tane patlattım. Ben laik sistemin camilerinden namaz kılmıyorum. Bu sevdiğim bir hocaydı bu da rahmet okudu." ifadelerini kullanarak olaya dair başka bir bakış açısı sundu.

HUKUKİ SÜREÇ

Şüpheli Ahmet B.'nin, "Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun'a muhalefet" ve "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama" suçlarından işlem yapılması ve savcılığa sevk edilmesi bekleniyor.

ekran-goruntusu-2023-11-11-102145-1pnr