Hasan Gülerçoban liderliğindeki göçmen kaçakçılığı şebekesi, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından 13 Ekim'de düzenlenen operasyonla çökertildi.

ŞEBEKE LİDERİ GÖZALTINDA

Operasyonda şebeke lideri olduğu belirlenen Hasan Gülerçoban, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı. Gülerçoban'ın telefonu incelendiğinde, şebekeyle bağlantılı 10 şüpheli daha tespit edildi.

istanbulda-gocmen-kacakcilarina-baskin

15 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI

Belirlenen şüpheliler, 7 Kasım'da düzenlenen bir diğer operasyonla yakalandı. Gözaltına alınan 15 şüpheliden 3'ü aktif görevde polis memuru, biri emekli polis memuru, 2'si nüfus idaresinde çalışan ve biri vergi memuru olarak belirlendi.

Nişanlısını ve annesini öldürmüştü! 6 yıldır elini kolunu sallayarak gezdi Nişanlısını ve annesini öldürmüştü! 6 yıldır elini kolunu sallayarak gezdi

İL GÖÇ İDARESİ ÜZERİNDEN USULSÜZ İŞLEMLER

İddiaya göre, gözaltına alınan memurlar, göçmen kaçakçılığı yaparak alınan tahdit ve pasaport bilgileri ile İl Göç İdaresi Müdürlüğü üzerinden usulsüz işlemler gerçekleştirdi. Kaçak olarak ülkemize gelen yabancılara ikamet izni sağlandı ve suça karışan bazı yabancıların parmak izi kayıtları silindi.

VİZE İHLALİ ENGELLENDİ

Şüphelilerin vize ihlali yapan yabancılara tahdit koyarak ülkemize giriş yasağını engelledikleri belirlendi. Ayrıca, bazı yabancıların ülkeye giriş yapmalarına rağmen hakkında giriş yasağı bulunmasına rağmen bu yasağın bertaraf edildiği tespit edildi.

istanbulda-gocmen-kacakcilarina-operasyonu

USULSÜZ İKAMET İZNİ VE ADRES GÖSTERME

Şüphelilerin, ikamet izni almak isteyen yabancıları üçüncü kişilerin adreslerinde oturuyor gibi göstererek usulsüz ikamet izni aldığı belirlendi. Ev sahibinin haberi olmadan dairesinde gösterilen yabancılara maddi menfaat karşılığı usulsüz ikamet izni sağlandığı ortaya çıktı.

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ PERSONELİ VE SAHTE BELGELER

İddiaya göre, şebeke boş evleri belirlemek için İl Nüfus Müdürlüğü personeli S.B'den bilgi alındı. Bu adresler moto kurye F.Ö. tarafından kontrol edildi. Uygun olan adresler sahte belgelerle yabancıların kaldığı konutlar olarak gösterildi.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan 2 şüpheli serbest kalırken, 13 şüpheli adliyeye sevk edildi.