Türkiye'yi sarsan Ata Emre Akman cinayetinde yeni gelişme Türkiye'yi sarsan Ata Emre Akman cinayetinde yeni gelişme

İstanbul Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde 13 Kasım 2022'de 6 kişinin hayatını kaybettiği ve 99 kişinin yaralandığı bombalı terör saldırısı davasında sanık Ahlam Albashır ve diğer 35 sanık hakkında karar verildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada bombayı bırakan Ahlam Albashır, "Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak" ve "Kasten öldürme" suçlarından toplam 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Albashır ayrıca "Kasten öldürmeye teşebbüs" ve "Tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurmak" suçlarından da bin 794 yıla kadar hapis ve 22 bin lira adli para cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Albashır'a "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan ise beraat kararı verdi.

Duruşmada son sözünü söyleyen Albashır, "Kendimi savunmayacağım. Bana vereceğiniz herhangi bir hükmü kabul ediyorum. Olan patlama ve vefat edenlerden dolayı verilecek cezayı kabul ediyorum." dedi. Albashır ayrıca, diğer sanıkların suçlamalarla ilgisi olmadığını da savundu.

Diğer sanıklar da suçlamaları reddederek beraatlarını talep ettiler.

İDDİANAMEDE NELER DENİLİYORDU?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca hazırlanan iddianamede, saldırının PKK/KCK silahlı terör örgütünün Suriye uzantısı YPG/PYD/SDG tarafından planlandığı ve gerçekleştirildiği belirtiliyordu. İddianamede ayrıca bombayı bırakan Ahlam Albashır'ın YPG/PYD terör örgütünün özel istihbarat elemanı olduğu ve patlayıcı malzeme eşliğinde Türkiye'ye gönderildiği ileri sürülüyordu.